Brist - Turistický průvodce

BRIST - Makarska Riviera ,Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Brist je městečko i malý přístav ve stejnojmenné zátoce na Jadranském pobřeží. Umístěn je na samém jihu Makarské riviéry, na dálnici Split-Dubrovník, vzdálený 8 km od Ploče. Brist je velmi malebné městečko, ideální pro vaši příjemnou a klidnou dovolenou. Zvláště atraktivní jsou olivové háje a zdroje pitné vody a několik písečných zátočin. Známý je svým mírným podnebím tzv. ,,Vruljska bura,, zde není tak silná.

Pobřeží okolo městečka je charakteristické mnohými zátokami (Na Ploci, Blatnice, Pod Pecu, Slakovac, Pakljine, Smrdeljac, Litnoga i Zaborci). Sportovní a rekreační možnosti zahrnují vodní sporty nebo turistické stezky na Biokovu. Ekonomika je založena na zemědělství, vinařství, pěstování oliv, rybářství a cestovním ruch.

Stará vesnička Brist se nacházela daleko od moře, pod úpatím biokovského pohoří, opuštěno už v 19.století. Starý farní kostel, posvěcený Sv.Margaritě, postaven roku 1741 na zbytcích jednoho mnoho staršího kostela. Kostel byl poškozen zemětřesením roku 1962 a následně opraven roku 1986. Kostel zahrnuje i hrobky rodiny Kačić z 18.století. V osadě Kačić v samé blízkosti kostela se nachází rodný dům velkého chorvatského básníka otce Andrije Kačiće Miosića.


V 18.století je postaven u moře několik barokních letních vil. Nový farní kostel Sv.Marie je postavena roku 1870, v blízkosti moře v novorománském stylu, a vedle něj je památník otce Andrije Kačiće Miošiće, dílo mistra Ivana Meštrovića.

Prosíme počkejte chviličku!