Chorvatsko - Novinky


Sinjská alka

Pokud budete v Dalmácii začátkem srpna tak si nenechte ujít Sinjskou alku, jednu z nejlepších událostí, která svědčí o bohatém kulturním a historickém bohatství Chorvatska. Sinjská alka je rytířská soutěž, která se koná od 18. století, jako vzpomínka na vítězství nad tureckou armádou. Od roku 2010 se nachází na seznamu nehmotného světového bohatství UNESCO. Koná se ve městě Sinj v dalmátkém vnitrozemí, vzdáleném půl hodiny jízdy od Splitu. Soutěžící na koni musí kopím zasáhnout střed „alke“, malého železného kruhu rozděleného na tři části, který je zavěšen na lanu uprostřed závodní dráhy. Soutěž trvá tři dny a vítězem je ten, kdo získá nejvíce bodů.

Kouzlo ostrova Biševo

Biševo je jeden z nejvzdálenějších chorvatských ostrovů, který na své malé rozloze ukrývá mnoho přírodních krás. Zdobí ho překrásné pláže v zátoce Porat a Mezoporat, staré olivové háje, vinice a borovicové háje. Největší atrakcí na Biševu je kouzelná Modrá jeskyně umístěná na východní straně ostrova. Jeskyně byla otevřená pro veřejnost koncem 19. století a od této chvíle každým rokem přivítá mnohé návštěvníky. Jeskyně má vchod pod hladinou moře, tímto vchodem se odráží sluneční světlo a osvětluje jeskyni modrostříbrnou barvou. Do jeskyně se vplouvá lodí přes uměle vytvořený vchod. Tento jedinečný fenomén můžete navštívit během léta každý den, kdy mnohé cestovní kanceláře organizují výlety do Modré jeskyně. Na Biševo můžete dojet pravidelnou trajektovou linií.

Dalmatian – nízkonákladové lety do Chorvatska

Chorvatsko bude brzy ještě blíže. Začátkem července začne provozovat lety první chorvatská nízkonákladová letecká společnost Dalmatian. Tato zpráva potěšila všechny milovníky cestování, protože letenky je možné koupit za velmi nízké ceny. Lety začínají 1. července a ze začátku spojí Zagreb s 11 evropskými destinacemi, kde budou létat několikrát týdně a to jsou: Düsseldorf, Ženeva, Hamburg, Larnaca, Milano, Praha, Řím, Sofia, Stuttgart, Varšava i Curych. Letenky se začínají prodávat v půlce června a koupit je budete moci již za 30 euro v jednom směru. Pokud jste si ještě nezarezervovali letenku a chystáte se do Chorvatska, toto je vynikající příležitost jak poznat chorvatskou metropoli, která je vzdálena od Istrie a Dalmácie pouze několik hodin jízdy.

Stari Grad - nejstarší město v Chorvatsku

Stari Grad je opravdový poklad ostrova Hvar. Toto městečko je umístěno na severním pobřeží ostrova, bylo založeno řeckými kolonisty z ostrova Paros 384 př.n.l.. Procházka historickým centrem města s úzkými dlážděnými uličkami a malé obchůdky Vás přenesou zpět do starověku. Mezi řadou významných památek, které svědčí o dlouhé historii tohoto místa určitě stojí za zmínku Tvrdalj, renesanční vilu básníka Petra Hektoroviće s překrásným jezírkem a zahradou s exotickými rostlinami. Město je známé a výjimečné zvláště díky památce „Starogradsko polje“, které bylo díky své hodnotě v roce 2008 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud zde budete v srpnu, můžete se zúčastnit známého Faros maratonu, mezinárodního plaveckého maratonu, který se koná již čtyřicet let, nebo Faropicu, mezinárodním festivalu literatury. Určitě vyzkoušejte Starogrojski paprenjak, vynikající dezert z medu a olivového oleje.

Elafiti – drahokam Dubrovnické riviéry

Na západní straně kouzelného Dubrovníku se nachází Elafiti, souostroví, které je pod tímto názvem zaznamenáno již v 1. století. Pokud chcete zažít pravou středomořskou atmosféru tak si nenechte ujít návštěvu nejznámějších ostrůvků Šipan, Lopud a Koločep. V paměti Vám zůstane čerstvý mořský vzduch, barvy a vůně bujné středomořské vegetace, hustých borovicových lesů, pomerančovníků a olivovníků, kterými tyto ostrovy a zejména Šipan oplývají. S ohledem na to, že je většina ostrovů neobydlená, najdete zde četné tiché a skryté zátoky a pláže. Jedna z nejznámějších je písečná pláž Šunj na ostrůvku Lopud.

Elafitské souostroví skrývá cenné kulturní a historické dědictví, které svědčí o bohaté historii Dubrovnické republiky a jejích obyvatel. Milovníci umění budou užívat při návštěvě mnohých kostelů, klášterů a vil z období středověku a renesance a pro milovníky současného umění je v průběhu letních měsíců na Lopud otevřen Umělecký pavilon Your Black Horizon. Ostrovy jsou denně spojeny trajektem z Dubrovníku.

Rafting na Cetině

Omiš je ideální místo pro ty, kteří si chtějí užít aktivní dovolenou. Toto malé městečko, v minulosti známé jako sídlo pirátů, je umístěno v samotném srdci Dalmácie mezi Splitem a Makarskou. Omiš je zajímavý spojením moře, hor a řeky a to je také důvod, proč se zde mnozí návštěvníci rádi vracejí. Jedna z nejznámějších atrakcí v blízkosti Omiše je rafting na řece Cetině. Mnozí milovníci extrémního sportu se s chutí vrhají do velkolepého dobrodružství na řece Cetině. Během raftingu budete sjíždět rychlé kaskády, projedete se pod vodopádem a vychutnáte si přírodní krásny, které kaňon řeky Cetiny nabízí. Celý výlet trvá 3-4 hodiny a poté následuje odpočinek v jednom z nejlepších chorvatských výletních míst Radmanove Mlinice. Omiš je také nejzajímavější místo v Chorvatsku pro milovníky horolezectví. Nachází se zde čtyřicet horolezeckých tras, které jsou přizpůsobené jak pro začátečníky, tak pro pokročilé horolezce. Proto neváhejte a užijte si aktivní dovolenou v Omiši.

Vinné stezky na poloostrově Pelješac

Tento poloostrov, umístěn v jižní Dalmácii, je pravým rájem pro milovníky vína. Výborné klimatické podmínky, množství slunce a kvalita půdy, vytváří společně ideální podmínky k výrobě kvalitního vína. Dlouholetá tradice výroby vína a tvrdé práce přinesla místním vinařům četná světová vyznamenání a proto se zdejší vína nachází na seznamech renomovaných světových restaurací. Pelješac je známý výrobou nejkvalitnějšího chorvatského vína, konkrétně plavac mali, které dostalo své jméno po stejnojmenné původní odrůdě vinné révy.

Překrásná vinná stezka, kolem které se nachází mnohé kulturní památky, byla postavena na místech původní, více než 200 let staré Napoleonovi cesty. Procházka po vinné cestě Vám umožní seznámit se s celým procesem výroby vína. Vinaři Vám prozradí tajemství svých vinných sklepů, představí Vám vlastní vinohrady a nakonec vyzkoušíte jejich výborná vína. Proto při Vašem pobytu v Dalmácii stojí za to navštívit tuto enogastronomickou oázu.

Chorvatsko – země kravaty

Pokud hledáte originální suvenýr, který Vám připomene Vaši dovolenou v Chorvatsku, pak je pro Vás kravata tou pravou volbou. Historie kravaty sahá do 17. století, do období třicetileté války. V ní se chorvatští bojovníci kromě způsobu boje zvýraznili i tradičním oblekem, který obsahoval šátek uvázaný kolem krku specifickým způsobem. Tento originální módní doplněk byl okamžitě přijat na francouzském dvoře a brzy si podmanil i zbytek Evropy. Dnes je kravata symbolem elegance a nezbytný módní doplněk při svátečních příležitostech, proto bude ideálním suvenýrem nebo dárkem, který někomu přivezete z Chorvatska. V bohaté nabídce můžete najít kravaty s motivem chorvatského kulturního dědictví jako je hlaholice, dále typické středověké ornamenty a chorvatské erby.

Jarní prázdniny na Hvaru

Tato oblíbená letní destinace návštěvníků z celého světa Vás určitě nezklame, pokud ji navštívíte na jaře. Od dubna se Hvar probouzí ze zimního spánku a nabízí svým návštěvníkům bohatou kulturní a gastronomickou nabídku. V dubnu se můžete seznámit s místními náboženskými zvyklostmi a zúčastnit se známé procesí „Za križen“, zapsanou na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Měsíc květen nabízí velké množství kulturních akcí. Konají se Dani hvarskoga kazališta, prvního městského divadla v Evropě. Koná se i Međunarodni festival radio drame a koncem měsíce začínají Hvarske ljetne priredbe, akce, která každým rokem hostí známé hudebníky klasické a jazzové hudby. U příležitosti slavnosti svatého Prošpera můžete 10. května vyzkoušet a zakoupit místní kulinářské výrobky. Pobyt v historickém prostředí města Hvaru, v blízkosti moře a krásné přírody, bude jistě nezapomenutelným zážitkem během Vašich jarních prázdnin.

Prosíme počkejte chviličku!