Makarska - Turistický průvodce

MAKARSKA - Makarska Riviera, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Překrásné město na úpatí impozantního pohoří Biokova, má 15 000 obyvatel a velmi bohatou a turistickou tradici. V samém srdci Dalmácije Makarská představuje ve svém okolí kulturní, administrativní a ekonomické centrum. Vzdálené je 64 km jížně od Splitu.

Toto město je vyjímečné spojení krásy středomořské přírody a horských krasů. Biokovo se svým největším vrcholem – Sv.Jure 1.762 m, spadá do parku přírody kvůli svým krasovým fenoménům, endemických rostlin a vyjímečně bohaté fauně a flóře.

Proto v této turistické destinaci můžete užívat slunce a nedotčené přírody pohoří a zároveň s ostatním vybavením, které Makarská nabízí přes svoje moderní ubytování v hotelech, soukromých domech, lázně, sportovní vybavení wellness centra, tenisové kurty (tenisové centrum zahrnuje devět kurtů a dvě haly, vše s přírodní terénem a osvětlením), rozvinutá je i rekreace – zdravotní centrum a mnohé další vybavení. Během letních měsíců se na Makarské odehrávají mnohé národní festivaly, různé kulturné zábavné a sportovní akce. Restaurace a hospůdky vám nabízí bohatou a gastronomickou nabídku plnou tradičních jídel a vín.

Vzhledem ke svému bohatému nočnímu životu, Makarská je oblíbenou lokalitou i domácích turistů. Všechno svědčí o tom proč Makarskou nazývají ,,městem návratu,, protože kvůli krásné přírodě, historicko-kultuní minulosti, velmi bohatou nabídkou a srdečnými majiteli ubytování, kteří vás vždy přivítají s úsměvem. Turisté se vždy vracejí na tuto destinaci.

Protože je Makarská prostředníkem mnohých vnitrozemních a mořských cest, máte možnost uskutečnit příjemný výlet na nedaleké ostrovy Brač, Hvar, Korčula nebo do vnitrozemí Dalmácie za pohoří Biokovo nebo do města Splitu, Dubrovníku nebo do světině Međugorje nebo další destinace, které zpříjemní vaši dovolenou. Makarská otevřená moři i chráněná Biokovem, toto město je ideální pro vaši dovolenou, zábavu a rekreaci.

Protože se Makarská nachází v jedné se zakrytých zátočin, uzavřená dvěma poloostrovy Sv.Petra a Osejava, v centru je téměr obklopená biokovským pohořím, takto se klasicko-antická Maccarum (Makarská) rozvinula v jedno nejdůležitější centrum. A právě databáze ukazuje, že v roce 1887, v Makarském zálivu se odehrála bitva, kde Neretljani porazili benátskou flotilu. Během vlády Petra Krešimira IV., v 11.století , Makarská je připojena k chorvatskému státu. Ve Středověku se nacházela pod maďarsko-chorvatskou vládou.

Na konci 15.století Makarskou dobyli a zničili do základů Turci, s cílem znovu ji obnovit a prohlásit ji regionálním centrem. Turecké hradby na Makarské navrhoval známý Hajurdin, který postavil most v Mostaru. Roku 1646, během turecko-benátských válek se oblast osvoboďuje od Turků do doby pádu Benátek a Makarská připadá pod Serenissimskou republiku. V tomto období bylo rekonstruhováno mnoho budov, zejména náboženské, které byly zničeny za turecké vlády.

Na trhu před katedrálou Sv.Marka je postavena barokní fontána s památníkem známého chorvatského básníka, sběratele chorvatského literálního dědictví, Andrije Kačiće Miošiće, dílo nejznámějšího chorvatského sochaře Ivana Rendiće. Důmy na promenádě byly během Druhé světové války mnoho zničeny. S urbanistického hlediska je velmi zajímavé Male pobřeží (Marineta), kde se dochovaly domy z 18.století a 19.století. Mezi objekty na promenádě se tyčí pozdě barokní kostel Sv.Filipa z roku 1757.

Historické a kulturní bohatství nám představuje františkánský klášter se svým známým Malakolaškým muzeem, jehož sbírka se skládá z mezinárodních a domácích předmětů z mořského dna. Dále je zde katedrála Sv.Marka, kostel Sv.Filipa a Sv.Petra, svatyně Vepric, Kačićevo náměstí, také ostatní muzea a galérie k dispozic pouze v malých dlážděných ulicích.

Prosíme počkejte chviličku!