Mirca - Turistický průvodce

MIRCA - Ostrov Brač, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Mirca je malé městečko na středně dalmátském ostrově Brači. Umístěna je 3 km od Supetaru a vyznačuje se charakteristickou rustikální atmosférou malého středomořského místa. Obyvatelstvo se zabývá tradičním pěstováním ovoce a vinné révy. Starý díl městečka se nachází na jížní straně od hlavní cesty a hlavně je místo orientováno na starý díl, především na místě staré vnitřní části, poslední dobou se městečko rozšířilo dále k moři, kde dřív byly hroby a vinice Mutnik a Vele pole.

Obyvatelstvo nedalekých měst Sutivanu a Dolního Humca, položily základ Mirca v 16.století. Rodiny Bertičević a Brković se roku 1579 rozhodly postavit farní kostel. Počáteční kostel zasvěcený Panně Marie z Miraca je rozšířen v druhé polovině 19.století s barokními prvky, které nacházíme u většiny kostelů na Brači. V kostele se nachází oltářské plátno bračského umělce Felixe Tironija z roku 1783, který vyjadřuje pojem ,,provinční realismus,,. Naivní umělec Pavo Gospodnetić z Postiry maloval Cyrila a Metoděje.

V přístavu Gumanca se nachází nový přístav, také moderní mlýn na olivy a mnoho víkendových domů, které se rozšířily do borovicových lesů přes donedávné vinice. Mirca se nachází mezi vesnickým a turistickým životem, s přáním ať přežijí oba. Toto místo je jedinečné místo a velká láska největšího chorvatského básníka Tina Ujevića.

Pobřeží na tomto dílu tvarují oblázkové pláže se stínem borovic, kde i nejmladší členové rodiny si mohou bezpečně hrát v moři. Klidné místo a chráněná příroda, také blízkost Supetaru, hlavní trajektový přístav ostrova Brač, činí Mircu zajímavou destinací pro rodinnou dovolenou a pro hosty, kteří si přejí pocítit autentickou atmosféru ostrovního života. Stojí navštívit i okolní turistická místa Supetar, Sutivan, Bol, Milna a Splitska, také lokalita pouště Blaca nebo se vyšplhat na Vidovu horu, největší vrchol Jadranu, ze kterého se nabízí krásný pohled na dalmátské ostrůvky, pod kterým se nachází Zlatni rat, známá pláž na Bolu.

Prosíme počkejte chviličku!