Omiš - Turistický průvodce

OMIŠ - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Omišem prochází hlavní Jadranská silnice, vzdálený 28 km jížně od Splitu. Velké kamenné útesy dominují tomuto městu, aby ho stoletími chránily. Starý díl města, který je pod ním vytesán je skutečným pokladem minulosti.
Omiš leží na řece Cetině, které se kupodivu podařilo projít přes skály horského kaňonu, velmi působivé je dívat se jak řeka protéká. Toto místo má a mělo velmi důležitou strategicko polohu.

Omiš dluží svoji řece velkou slávu, minulou, nynější i budoucí. V minulosti tam byl bezpečný úkryt pro piráty a dnes je turistickým klenotem. Války a obchody označené v minulém století ovlivnily osudy jeho obyvatelstva. Po pádu z chorvatského státu v ranném středověku, začalo vzkvétat pirátství a lidé přicházejí do špatné pověsti, která se za nimi táhla dlouho. Papež, Benátčané a Spliťani byli proti nim a dlouho se nebyli schopni domluvit.

Nedobytné útesy byly ideální pro výstavbu řadu opevnění, které chránilo Omiš a dokonce ani útok Turků neprošel. Práva na místní samosprávu nebyly vyřešeny a tak Omiš v době rakouské vlády byl poměrně nezávislý. Mezitím od poloviny 15.století připadá Omiš Benátské republice. Poljička republika je také dílem jeho minulosti – ve svém statutu venkovské demokracii našel mezi ostatními Thomas More východisko pro svou ,,Utopii,,.

Kostel svatého Petra je velmi důležitý příklad preromantické architektury Chorvatů. Urbanistická struktůra Omiše pochází už ze Středověku. Zdi z tohoto období jsou zrušeny už ve 14.století, s výjimkou menší části na jížní straně věže Peovica (Mirabella), určitě nejtypičtější románská věž a také k nejlépe dochovaným v Dalmácii (8.století). Podél města jsou zříceniny středověkých věží Starého Města.

Farní kostel sv.Michala byl dokončen roku 1629. Převládají zde manieristické a novobarokní prvky. Harmonický zvoník ze stejného období je oddvojen od kostelní budovy. Hned vedle kostela je malé malebné náměstí , kde se už 32 let udržuje Festival Dalmatínských sborů. Renesanční olář s obrazem Jacopa Palme nebo Giovane se nachází v kostele Všech svatých ze 16.století.

Na brzacima rijeke Cetine nalaze se Radmanove mlinice, okružene impozantnim platanama te uzgajalištem pastrva. Danas je to najomiljenije odredište izletnika srednje Dalmacije. Pískové a oblážkové pláže, mnohé turistické místa a zcela odlišné Středomořské pozadí jsou důvody proč navštívit toto jedinečné město. Odlišnosti, které můžete těžko najít jsou slaná a sladká voda, středomořské a zcela jiné horské podnebí, klid a hluk města.

Dalšími památkami jsou: františkánský klášter, městské muzeum, staroměstský hřbitov, středověké městské centrum, Omišské kulturní léto, Plavecký maratón..
Omiš vám nabízí mnohé sportovní a rekreační hřiště jako na fotbal, házenou, tenis, petanque a plážový volejbal si můžete zahrát na hlavní pláži. Na útesech kaňonu je 30 volných lezeckých stezek a vybavení si můžete zapůjčit.

Prosíme počkejte chviličku!