Postira - Turistický průvodce

POSTIRA - Ostrov Brač, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Postira je turistická vesnička na severním pobřeží středodalmátského ostrova Brač. Spojení s pevninou je každodenní, vozí trajektové linky ze Splitu do Supetaru a poté 9 km východně po regionální ostrovní silnici, ve směru Pučišća. Nebo trajektové linky Makarská-Sumartin a také hlavní ostrovní silnicí do Pražnice, kde se oddvojuje regionální cesta do Pučišća a vede do Postire. Příznivý vstup udělala Postiru přístavem a rybářským místem, plodná půda v okolí umožňuje hostům vychutnání si domácí stravy a kvalitního vína.

O vesnici je poprvé zmiňováno ve 14.století, ale její jméno pochází z latinského slova partura. Na úpatí farního kostela Sv.Ivana Křtitele jsou otkryty zdi jednoho paleokřesťanského kostela a křtitelnice a v samém kostele se nachází malby mistra benátské školy ze 17.století. Ve zdech určeného domu Gospodnetiće se nachází barokní dvěře. V přístavu Postira se nalézá jeden z mnoha vysokých kamenných domů, které dříve patřily bohatým majitelům Brače, mezi kterými je palác Lazanić s renesančním štítem, ve kterém se narodil básník Vladimír Nazor.

Postira je krásná v každé roční době. A v lednu, kdy kvetou mandle a po ukončení karnevalů, kdy marćanské větry čistí moře a nalévají se vinice a fíky, divoký vřes a košťál zavoní vzduchem. Během léta četné akce a veslí lidé oživí zátoky a pláže. Mezitím cvrčci cvrdlikají své veselé písně a vánek nosí vůně pečeného a grilovaného masa. I nakonci sezóny jsou vinice, ovocné sady a olivovníky plné písní kvůli sběračům, kteří přišli posbírat své plody. Taktéž i zima má svoje kouzla, kvůli vánočním zvykům při dlouhých zimních večerech, kdy si lidé ohřívají kosti zmrzlé od větrů bura.

Na celém území se nachází mnoho menších úval s oblázkovými a skalnatými plážemi obklopené borovicovým lesem. Můžete i organizovaně navštívit velmi malebné okolní místa jako je Dol, Splitska, Škrip, Pučišća, Pražnice a rovněž turistické místo Supetar a Sutivan. Spolu s organizovanými výlety v okolí, zábavu během léta nabízí i programy v rámci tradičního kulturního léta, kdy se organizují lidové slavnosti urdžované desetiletími na stejný autentický způsob. Turistická nabídka založená na ubytování v hotelech, pensionech a apartmánech nemění první místo v klidné rodinné dovolené. Milovníkům sportu jsou připraveny hřiště na košíkovou, tenis a bowling, také vodní sporty přičem si můžete půjčit v Postire potřebné vybavení pokud nemáte svoje. Tradiční kulturně-zábavná akce ,,Postirské léto,, zahrnuje i svátky Sv.Ivana Křtitele, patrona obce (24. června), Panny Marie Karmelské (16. července) a Nanebevzetí (15.srpna).

Prosíme počkejte chviličku!