Stomorska - Turistický průvodce

STOMORSKA - Ostrov Šolta, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Stomorska je vesnice na severovýchodním pobřeží Šolty. Postavená je jako přístav v Gornjem Selu, v překrásné zátoce, umístěné naproti Splitu. Hospodářství je založeno na zemědělství, námořnictví, rybářství a cestovním ruchu. Trajektové a kamaránové linky spojují vesnici se Splitem a ostrovem Brača. Na jížní straně Šolty jsou překrásné zátoky: Livka, Travna, Stračinska, Grabova a Senjska.

Tento ostrov spadá mezi nejmenší chorvatské ostrovy, zkrášluje ho charakteristický ostrovní duch.
Po stranách hluboké stomorské zátoky, harmonické architektury okolních kopců, jsou protkány kamenné domy, s věžemi, nádvořími a schodišti, ve spodní části zátoky se nachází staré jádro. Přístav je vždy plný života. Stomorské jachty jako pracovití zemědělci odpočívají v místním přístavu, po těžké práci a bouřlivém moři. Ze slunečného chráněného nábřeží, staříci ze Šolty vzpomínají na některé svoje dny, zdánlivě lhostejní k místnímu každodennímu životu. Vesnice se vyvíjí od začátku 18.století. Svatyně Panny Marie ze Stomorije nebo Panny Marie z Bori je základem víry i pro Gornje Selo (3 km) i pro venkovský cestovní ruch. Východně ze Stomorske je přístav Gornja Krušica, víkendové vesnice a koupaliště. Stomorska je v letních měsících, s Nečujem, centrem zábavy na ostrově. Ve Stomorské je několik kvalitních restaurací, rekreace je spojována se sportováním na moři.

Prosíme počkejte chviličku!