Sutivan - Turistický průvodce

SUTIVAN - Ostrov Brač, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Sutivan je vesnice a přístav na kraji západního dílu severního pobřeží ostrova Brač, vzdálené 7 km západně od Supetaru, trajektový přístav který je se Splitem spojený častými každodenními linkami. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinařství, olivnářství, rybolovu a cestovním ruchu. Místní cestou přes Supetar se dostanete do všech vesnic na ostrově. Zátoka v Sutivanu nabízí zajištěné místo pro menší jachty, větší lodě je potřeba kotvit mimo přístav.

Osada, která pochází z 15.století, na rozdíl od sakrálních památek, má několik architektonických renesančních domů a barokních vil. Zachované jsou základy starokřesťanského kostela, v němž je postaven roku 1579 nový kostel Sv.Ivana, vedle něj se nachází barokní zvonice. V kostele je oltářní malba Panny Marie Růžencové, práce střední italské školy z 18.století. Podél pobřeží je rodinný dům Marjanović z roku 1777, ze slunečními hodinami v průčelí. Z renesanční doby je dům Natalie-Božičević a z barokního období letní vila s parkem básníka Jerolina Kavanjina a barokní je i park Ilić. V domě Definis se nachází sbírka nábytku a uměleckých předmětů ze začátku 19.století.

Sutivan je typické středomořské město. Rozvinul se na turistickou destinaci, zaměřenou na rodiny, sporty a rekreaci. Nabízeno je vám až 2000 lůžek v soukromých domech a vilách, s tuctem restauračních zařízení jako jsou restaurace, kafe-bary, disco-kluby, velkostatky. Sutivan zde nabízí kompletní gastronomické služby, rovněž můžete vyzkoušet i domácí stravu a víno ostrova Brač. Ve městečku je několik malých obchodů. Vzhledem k dobrým klimatickým podmínkám a další nabídce, mohou se hosté ubytovat během celého roku. Okolo místa se nachází desítek atraktivních oblázkových pláží a příjemných zátok, v blízké zátoce Livka se nalézá i písečná pláž. Místo oplývá parkem zalesněným palmami, také alpskou a primorskou borovicí. Proto jsou večery v Sutivanu ideální pro lehké procházky. Sutivan je obklopen upravenými plantážemi oliv, agrumu a ostatního středomořského ovoce a zeleniny. Mezi nimi se prolínají cestičky příjemné pro procházka nebo pro cyklisty.

Zajímá vás aktivní dovolená v oblasti okolí mysu Gomilica, je doporučován pro podmořský rybolov. Sutivan organizuje i ,,Vanka regule,, známý světový festival extrémních sportů. Koná se v červenci spolu s boccacio a fotbalovým utkáním. Přírodní park Sutivan je samozřejmým místem pro výlet a odpočinek přizpůsoben malým a velkým zájmům. Zahrnuje i návštěvu ZOO, rekreačních hřišť pro volejbal na písku, fotbal, boccacio, košíkovou…Je zde i skvělé místo s fontánou, kde si můžete odpočinout při nabídce nápojů a jídla na grilu.

Prosíme počkejte chviličku!