Zadar - Turistický průvodce

ZADAR - Chorvatsko, Zadar: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Zadar je kulturní, hospodářské a administrativní centrum severní Dalmacie. Město má bohatou a materiálně kulturní, dlouhou turistickou sezónu. Zadar je i administrativní centrum zadarského kraje.
Poklady z archeologických památek a poklady ze starověkých, středověkých a renesančních dob, všechny se nachází uvnitř historických zdí poloostrova. Není pochyb o hlavním místě ve městě, je to Fórum, jeden z nejvýznamnějších architektonických koplexů na Jadranu.

Nejslavnější raně středověká budova v Zadaru, což je také jeho symbolický zástupce, kostel Sv.Donata. V jeho blízkosti se nachází Arcidiecézní palác a kostel Sv.Anastasia, který byl postaven v průběhu 12. a 13.století, podle své velikosti představuje největší katedrálu v Dalmácii.

Kostel Sv.Marie, připadá benediktínskému klášteru, v rámci kterého, je roku 1972, instalovaná stálá expozice náboženského umění, která je nepřekonatelná v Chorvatsku. Časové období, do kterého se vztahují tato umělecká díla, zahrnují více než tísíc let, z 8. až 18.století. V samé blízkosti se nachází i budova Muzea archeologických památek.

Klášter a kostel Sv.Frane se nachází na severozápadním konci zadarského poloostrova. Uvnitř kostela se nalézají mnohé cenné oltáře, na jednom z nich se nachází obraz Sv.Frane ve slávě, práce slavného benátského malíře Jacopa Palme mladšího. Dále je vhodné se zmínit o vnitřním renesančním nádvoří tohoto kláštera.

Přístavní dveře (dveře Sv.Krševana) jsou postaveny roku 1575, při oslavě vítězství křesťanských lodí nad tureckou flotilou v námořní bitvě u Lepanta. Kostel Sv.Krševana je symbolický příklad romantické architektury a má velmi harmonické proporce a jemné dekorace. Monumentální hlavní oltář, drží čtyři sochy velké umělecké cennosti, představují patrony města Zadaru: Stošiju, Zoila, Krševana a Šimu.

Národní náměstí je hlavní náměstí v Zadaru. Tvořilo se již ve středověku jako i Platea magna. Velké městské hodiny s věží, které jsou umístěny v západním dílu, naproti nim jsou městské lodžie, postaveny ve stejnou dobu. Dnes slouží jako výstavní prostory většinou abstraktního umění a tím představují centrum uměleckého života v Zadaru.

Kostel Sv.Šime dominuje východnímu dílu historického centra města. V jeho blízkosti je klášter Sv.Dominika, ve kterém je roku 1936 vybudována univerzita se všemi doprovodnými právy. Je nejstarší univerzitou v Chorvatsku.
První veřejná promenáda v Dalmácii byla postavena na přehradní zdi Grimani. Tento park spolu s napůl vydlážděným náměstím Pet bunara, se středověkým opevněním a městskými zdmi, vytváří jeden celek a představují nejmalebnější díl města. Jížně od stěny Grimani se nachází monumentální pozemské dveře, které kdysi byly hlavním vstupem do města. Navrhoval je známý benátský architekt Michele Sanmicheli, také je zde představen nejcennější památník z benátského období, z celé Dalmácie. Díky své turistické atraktivitě, je Zadar spojem s potápěckým a yachtingovým cestovním ruchem. Různorodá pohostinská nabídka s překrásnými plážemi a promenádou v bezprostřední blízkosti a okolí.

Prosíme počkejte chviličku!