Baška Voda - Turistický průvodce

BAŠKA VODA - Makarska Riviera ,Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Baška Voda je městečko a přístav na Makarské riviéře, zvdálené 9.5 km severozápadně od města Makarská a 48 km od Splitu. Umístěno je pod úpatím Biokovského pohoří.

V minulosti byla Baška Voda vesnice rybářů a drobných zemědělců, obchodníků a námořníků, ale nakonec se přeměnila v moderní turistické letovisko. První truristické zařízení bylo postaveno Bratmi Sikavci v 30 letech tohoto století. Hotel Slavija, který obdržel Zlatý Řád za pohodlí, kuchyni a dobré víno, roku 1936 v Londýně.

Hlavními důvody proč je Baška Voda tolik desetiletí nejpopulárnějsím turistickým místem ve střední Dalmacii jsou její příroda oblkopena čistým vzduchem, průzračným mořem, dlouhými býlimi oblázkovými plážemi, příjemné středomořské podnebí a výborná geografická poloha.

Kromě výše uvedeného, Baška Voda nabízí atraktivní kulturní a zábavné akce, mezi kterými je třeba zdůraznit festival sborů Makarská riviéra, který zde začíná v srpnu na festivalu Sv.Lovre. Mimo zábavy jsou zde sportovní a rekreační zařízení, které Baška Voda nabízí např. tenis, fotbal, volejbal, minigolf, rybaření, turistika. Ve večerních hodinách se odehrávají na terasách a v diskotékách taneční zábavy. Mnohé restaurace a hospůdky nabízí domácí speciality.

Život v této oblasti pochází z doby bronzové (1700-1500 let před Kristem), když se v oblasti Basty a na kopci Gradini formovaly opevněné osady s dlouhými kamennými zdmi, ve kterých se nacházel areál. Nedaleko od Gradine je nalezeno větší množství hrobek z antické doby s četnými pohřebními předměty.

Vzhledem k nebezpečí barbarských kmenů během 5.- 6.století se stavěly opevněné obranné věže do té doby než život v Gradini zastavili svým příchodem Horvati, v 7.století. Obyvatelé se usídlili pod úpatím pohoří Biokova. Během příštího tisíciletí nejsou stopy života kolem moře. Až koncem 17.století obyvatelé se vracejí na pobřeží a pomalu se vytváří Baška Voda.

Prosíme počkejte chviličku!