Šibenik - Turistický průvodce

ŠIBENIK - Chorvatsko, Šibenik: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Město Šibenik leží v ústí řeky Krka, které tvoří velmi prostorný záliv spojený s otevčeným mořem, hlubokým kanálem Sv.Ante. Proto je velmi překvapující, že výborně zakrytý přístav sobzvláště dobrou strategickou pozicí, se nevzpomíná před rokem 1066, kde v jednom dokumentu stojí, že chorvatský král Petar Krešimir, v předvánočním čase, se přestěhoval do města se svým dvorem. Přesto je Šibenik nejmladším městem, který zakládali chorvatští králové.

Během těchto bouřlivých staletí, Šibenik vyzkoušel mnohé turecké útoky a jeho středověký vzhled je vyměněn výstavbou nových, silných pevností. Kvůli obraně šibeňského přístavu z moře, Benátská republika, roku 1540, v prvních vážných znaků tureckých útoků, dala postavit jeden z nejlepších renesančních pevností na Jadranu, možná i v celém Středomoří.

Šibeniku dominuje pevnost Sv.Ana, která se nachází 70 metrů nad mořem, na samém vrchu kopce, nad historickým centrem města. Silná pevnost Sv.Ivana, hvězdicového tvaru, odehrála důležitou úlohu v obraně města, jednoho tureckého útoku. Trochu východněji, ve stejné době, je postavena i třetí pevnost Šubićevac.

Historické jádro Šibeniku se rozvinulo okolo starého přístavu, ve tvaru velkého amfiteátru, šplhající do kopce a šířící se na východ a západ. Centrum historického města Šibeniku bylo náměstí, Plathea communis, dnešní Náměstí Republiky Chorvatska, se svými nejdůležitějšími náboženskými a světskými objekty.

Šibeňská katedrála, věnovaná apoštolu Jakovu, je nejdůležitější stavbou ve městě a jeho skutečným symbolem. Díky svým známým architektum, také jeho statečného pojetí, její význam překračuje místní a regionální struktůru. Se svými charakteristickými katedrály je zapsána v registru UNESCO, světového kulturního dědictví.

Na jížní fasádě katedrály, v 15.století je postavený biskupský palác a na druhé straně je postavena reprezentativní městská lodžie. Na západním dílu jejího náměstí se nachází socha Juraja Dalmatinca, jejího stavitele, práce renomovaného chorvatského sochaře Ivana Meštrovića. Jihovýchodně od katedrály se nachází dvě křídla Knížecího paláce, který je přeměněn v Muzeum města Šibenik.

Z významných církevních staveb je třeba se zmínit o kostelu Sv.Barbare, kvůli malé ale cenné kolekci náboženského umění. Podél jížní fasády kostela Sv.Krševana, je postavena velká zvonice roku 1266, nejstarší v Chorvatsku. Nový renesanční kostel je charakteristický díky svému dřevěnému namalovanému stropu, nejstarším příkladem tohoto dekorativního řešení v Dalmacii.

Na východ od starého centra města,je postaveno jedno nové náměstí Poljana, která ohraničuje západní část divadelní budovy. Jížně od Poljane je upravená promenáda, která byla nedávno kompletně zrekonstruhována. Rovněž není to tak dávno, na jeho jížním vstupu, je umístěna socha krále Petera Krešimíra IV., je dílem svalného chorvatského sochaře Marije Ujeviće-Geletoviće.

Dva přírodní národní parky se nachází v blízkosti Šibeniku: Národní park Krka a Národní park Kornaty. Co se týká kulturních aktivit, je potřeba vzpomenout Mezinárodní dětský festival, který už půl století, je každým rokem úspěšně vykonáván. Díky hrdinskému úsilí svých obyvatel, město zachránilo během války od dalšího ničení a dobývání.

Prosíme počkejte chviličku!