Split - Turistický průvodce

SPLIT - Chorvatsko, Split: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Split je město a přístav ve střední Dalmacii, metropole Dalmacie a s jejím průmyslovým, akademický, ekonomickým a administrativním centrem. Do Splitu se přijede po dálnici Záhřeb - Split , letadlem nebo lodí. Podnebí je středomořské: horká, suchá léta a mírné, vlažné zimy. Split je jedním z nejslunečnějších míst v Evropě. Vegetace je středomořská a ve městě a okolí se daří i subtropické vegetaci (palmy, agave, kaktusy.)
Na této příznivé destinaci, v jížní zátoce splitského poloostrova, římský císař Dioklecijan ve 4.století postavil svoji luxusní vilu, která představuje rovněž chráněnou vojenskou pevnost. Je to stavba kvádrového tvaru s nárožními věžemi a zachovalými fasádami. Vstupovalo se prostřednictvím čtyř dveří (zlatá, stříbrná, železná a bronzová). Vedle Zlatých dveří se tyčí monumentální památník Grgura Ninskok, je to dílo sochaře Ivana Meštrovića z roku 1929.

Po smrti císaře Dioklecijana, jeho veličenstvé mauzoleum se stává katedrálou Sv.Dujma. Začátkem 14.století je zde pozvednuta i zvonice, jeden z dnešních symbolů Splita. Roku 1979 se stává centrum Dioklecijanova paláce, podle mezinárodních konvecí, pod ochranou UNESCA. Jako jeden z nejlépe dochovaných příkladů klasického antického paláce, je považován za klíčový model studie tohoto typu architektury.

Umělecké památky ve Splitu se většinou nachází v samém historickém centru města. Centrální náměstí Peristil v paláci, bylo centrum společenského života. Na něm se zdůrazňoval palác Grisogono – Cipci, zabudován do západní kolonády Peristila. I druhé paláce v centru se vyznačují svoji krásou a uměleckou cenností jako palác Cindro, pravý příklad barokní architektury, také palác Papalić, pozdě gotický komplex (v něm se nachází Městské muzeum).

Přes západní dveře se otevírá městský trh, pojmenován Národní trh (v něm se nachází Etnografické muzeum). Jížně od náměstí, blízko promenády se nachází Ovocný trh. Němu dominují pozůstatky městského opevnění, které byly postaveny Benátčany roku 1435 jako svojí posádce. Ze severní strany náměstí se nachází palác Milesi, barokní styl, před kterým se tyčí bronzový památník otce chorvatské literatury Marku Marulići, je dílem sochaře Ivana Meštrovića.

Prostor před průčelím paláce byl přestavěn do atraktivní městské promenády, protože jeho vzhled a okolní architektura nabízí pohled na město, které bere dech a bezpochyby je jedním z nejlepších promenád na východním Jadranském pobřeží. Na západě promenády je ukončena reprezentativním Náměstím republiky, postaveným v neorenesančním stylu. Z jeho západní strany se rozšiřuje Marmontova ulice, dnes městská promenáda.

Poloostrov Marjan, se stejnojmenným kopcem, je ukryt v lesoparku a je považován jako nejoblíbenější místo pro výlety Spliťanů. Občané Splita jsou už generacemi na něho pyšní a pečlivě ho udržují a obohacují. Marjanské schodiště vás vede na vrchol Telegrin, z kterého se nabízí pohled na Splitský poloostrov, Kozjak, Mosor, Kaštelský záliv, Salonu, Klis, Trogir a Čiovo, také na ostrovy Šoltu, Brač, Hvar a Vis. Na jížních svazích Marjana se nachází Muzeum chorvatských archeologických památek, jeden z nejvýznamnějších sbírek středověkého umělectví v Evropě. V samé blízkosti je galérie Meštrović, dárek známého chorvatského sochaře s jeho nejlepšími díly. Ze severní strany Marjana se nachází Poljud, kde je umístěn důležitý františkánský klášter a v samé blízkosti sportovního komplexu kostelík Nejsvětější Trojice. Na cestě, která vede od Poljuda do města je archeologické muzeum, založeno roku 1820 a tím je nejstarší muzeiní institucí v tomto dílu Evropy.

Split je plný ruzných kulturních, zábavných a sportovních akcí, zvláště v létě, když se Split se svými obchody, nádvořími a dalšími prostory promění v jedno veliké hlediště pod otevřeným nebem, s tradičním Splitským létem, kdy se konají dramata, opery a koncerty (od půlky července do půlky srpna). Den města se slaví 7.května, na svátek Sv.Duje, patrona města. V poslední době se velkou rychlostí rozvíjí yachtařský a potápěcký cestovní ruch, díky svým mnohým marinam. Splitské pláže také přináší rostoucí počet turistů. Nejznámější splitská pláž je v Bačvicích, která má často úlohu hlediště pro různé programy. Město Split oplývá mnoha restauracemi a hospůdkami, ve kterých můžete vychutnat domácí speciality.

Ve Splitu se pobývá kvůli vůni kamenného Dioklecianova paláce, vůni moře nebo díky bohatému kulturnímu životu, v poslední době kvůli obzvláště bohaté turistické nabídce. Po té co vyberete ubytování v jednom ze splitských nebo okolních hotelů nebo apartmánů, soukromých domů, můžete se přesvědčit o příbězích, které jste četly nebo slyšely, že Split je město plné památek a různých krás.

Prosíme počkejte chviličku!