Stari Grad - Turistický průvodce

STARI GRAD - Ostrov Hvar, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Stari Grad je městečko a přístav na severozápadním dílu ostrova Hvar. Od města Hvar je vzdálen 18 km po hlavní cestě. Spojen je s pevninou trajektovými linkami z Rijeki, Splitu, Dubrovníku. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinařství, olivnářství, ovocnářství, zpracování vína, rybářství a cestovním ruchu.
Je jedním z nejstarších měst v Evropě a nejstarší město na Hvaru. Už před 4.stol. př.n.l. jej osidlovali Řekové a pojmenovali ho Pharos. Kyklopské zdi jsou 9 kilometrů dlouhé, jsou to pozůstatky řeckých zdí, které obklopovali Pharos. Řeky vyměnili Římani, renesanci Starog Grada poznamenali chorvatští básníci a umělci. Pod dnešní dlažbou domů ve Střední ulici se nachází římská mozaika z 2.století. A v kostele Sv.Ivana můžete vidět raně křesťanskou křtitelnici ze 6.století. V lokalitě Pod Dolom se nalézají pozůstatky vily rustica.
Hektorovićova stavba je renesanční kombinace paláce a pevnosti, kterou v 16.století postavil Petar Hektorović, chorvatský básník, autor Rybolovu a rybářských stížností. V blízkosti se nachází rybník obklopen arkádami a parkem, před domem na trhu je postavena básníkova socha. V Dominikánském klášteře se nachází sbírka archeologických předmětů a lapidárium, galérie Jurja Plančića, přehled chorvatského lidové umění 20.století a jeho díla.
Pláž na tomto místě je skalnatá, betónová nebo oblázková, okolní moře je známé díky bohatému rybářskému světu. Starigrad je z jedné strany obklopen pevninou, především vinicemi a levandulovými poli, s druhé strany je chráněn mořem, kvůli tomu oplývá zvláštní turistickou silou a patří mezi nejnavštěvovanější letoviska na Jadranu.
Na místě se nabízí různorodé kvalitní ubytování v apartmánech a pokojích, soukromých domech, v restauracích a hospůdkách se vám nabízí domácí speciality, především rybí, výborná vína ze starogradských sklepů, které jsou stará stoletími. Co se týká sportování a rekreace, nabízí se vám tenisové kurty, košíková, fotbal a boccacio, také vodní sporty jako je yachting, windsurfing a potápění.
Během letní sezóny Stari Grad oplývá kulturně-zábavnými programi jeko je Starogradsko léto s tradičními akcemi restauratérské, malířské a hudební tvorby Hic Faros, hic ars nebo plavecký maratón Faros, projekci aktuálních filmů můžete shlédnout v Letním kinu.

Prosíme počkejte chviličku!