Tisno - Turistický průvodce

TISNO - Ostrov Murter, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Tisno je vesnice na východním pobřeží a rozkládá se na vedlejší pevnině. Nachází se 29 km severozápadně od Šibeniku. Rozvinulo se na jížním dílu Murterského kanálu v Murterském průlivu, přes který vede uvedený most.

První zmíňky jsou z roku 1474, z časů tureckých útoků ve válce proti Mlečanům, mnozí přistěhovalci osídlili tento kraj, aby se zde ukryli před nepřáteli. Most, který spojuje místo Tisno s ostrovem Murter, který je postaven v 18.století a už v roce 1832 na jeho místě je postaven nový pohyblivý most.Co se týká historicko-kulturních památek, na místě se nachází městská věž, postavena v 15.století. Farní kostel Sv.Ducha z roku 1548 je dodatečně ozdoben do barokního slohu. Na místě, kde legenda praví, že se zde ukázala Panna Marie, se nachází ve svatyni Panny Marie z Karavaja. V pevninském dílu vesničky Tisno se nachází kostel Sv.Martiny.

Z kulturního dědictví, stojí za zmíňku farní kostel Sv.Ducha z roku 1548 a jeho barokní podobu získává roku 1640, rozšířen je roku 1840. Zvonice kostela je postavena roku 1684, domácími mistry. Kostel Panny Marie z Caravaggia je majetkem kostelní italské rodiny Gelpi a je postaven začátkem 18.století.

Každým rokem, 26.května jsem přijde tisíce poutníků z celé Dalmacie. Nejstarším kámenem historického bohatství, této oblasti, se nachází nedaleko Tisna, na kopci Ivinj. Je zde romantický kostel Sv.Martiny z 13.století, postaven na základě starokřesťanské baziliky.

V Tisnovu nyní žije asi 1500 obyvatel. Tišnjani se vždy zabývají zemědělstvíml, pěstováním vinné révy, olivami a ovocnářstvím a zeleninou. Rybářství bylo jen doplňkové. Nicméně zájem turistů do tohoto regionu rozšířil i nové příležitosti jako cestovní ruch, který mezi Tišnjani zesílil. Mimo hotelové ubytování jsou zde i autokempy. Tisno má kolem 1300 lůžek v soukromých pokojích a v apartmánech. Vesnice je vybavena moderní infrastrukturou, dobře je dopravně spojena a oplývá kulturním a pohostinským vybavením. Dlouhé pláže podél středomořského lesa, jsou doplňkové garance pro příjemnou dovolenou.

Tisno organizuje místní zábavy a speciální programy na oslavu náboženských svátků, ale město Šibenik je vzdáleno od Tisna jen 30 km, proto v rámci svých letních akcí se nabízí i Dětský festival, který nesmíte vynechat, protože je známý díky atraktivním programům, které ulice Šibenika promění v živé jeviště.

Prosíme počkejte chviličku!