Trogir - Turistický průvodce

TROGIR - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Trogir je malebné městečko, nachází se 25 km severně od Splitu, 7 km od aerodromu. Jeho staré centrum je umístěno na malém ostrově mezi pevninou na severu a ostrovem Čiovo na jihu. Trogir byl nepřetržitou obývánou vesnicí přes svoji dlouhou minulost.
Tragurion založili řečtí kolonisté během III. a II.století před Kristem a později přes historii do této oblasti dochází Římani, Chorvati, Benátčané, Francouzi a Rakušané. Všichni zanechaly své stopy v kultuře města, architektůře a umění, ale chorvatskému jazyku se podařilo přežít prostřednictvím těchto bouřlivých století. Na konci dvacátého století je Trogir opět umístěn v rámci nového chorvatského státu.
V Trogiru najdete mnoho hodnotných uměleckých děl, na fasádě budov, soch do kamene, dřevě, na plátně i na některých dílech místních umělců a architektů např. Radovan, Blaža Jurja Trogiranina a Ivana Duknovića a někteří cizí jako Andrei Alessia a Nikola Đovanija Firentica. Trogir je bezpochyby pravé muzeum středověkého dědictví. Od roku 1997 je Trogir na seznamu kulturního dědictví pod ochranou UNESCA.

Pokud jde o středověké městské hradby, dochovala se jen severní brána, také na jížním dílu města je důležitý segment zdí, spojen s jížní mořskou bránou. Západně od brány se nachází věž Sv.Mikuláše, hned na východ brány se nachází lodžie, která sloužila jako skloniště pro ty, kteří vstoupili do města pozdě, před uzavřením vrat.
Na východ od lodžie se zvedá věž Vitturi spojená s komplexem ženského benediktínského kláštera Sv.Mikuláše. V jihozápadní části Trogiru, na jedné plošině na nábřeží u moře, se tyčí hrad Kamerlengo, který postavili benátčané jako svoje vězení, během obsazování města v rore 1450.
Centrální náměstí v Trogiru je vytvořeno ve středověku, na místě římského náměstí. Dominantní budovou na náměstí je katedrála Sv.Lovre. To co ji činí zvláštní je sochařská hra na reliéfy a postavy na hlavní západní fasádě, dílo mistra Radovana a jeho dílny, vytvořené roku 1240. Budovatel a sochař Andrija Aleši začíná roku 1460 výstavbu křtitelnice, v severní části verandy, která je ukončena ve spolupráci s Nikolom Firenticom, renesančním architektem a sochařem.
Východní část hlavního náměstí v Trogiru byla obsazena Městským palácem, na začátku čtrnáctého století. V jeho okolí je velmi neobvyklá konstrukce věžových hodin, nad kostelem Sv.Sebastijana. V samé blízkosti jížních zdí Městského paláce se nachází malá pre-románská bazilika Sv.Barbary.
Širé okolí Trogiru (Trogir-Seget-Čiovo riviéra) obklopuje bohatá zelená vegetace, mnohé ostrovy a zátoky, oblázkové a písčité pláže. Kromě vysoce kvalitního ubytování v hotelech, pensionech, apartmánech, kempech, také delikatesy domácí stravy, zvláště rybí speciality, bohatá je i nabídka sportovních a rekreačních aktivit – tenis, boccacio, běh, škola windsurfingu a potápění. Zábava zahrnuje bujaré rybářské noci a folklórní představení, ale i koncerty klasické hudby ve speciálním scenérickém představení města.

Trogir je město různorodé turistické nabídky, také je velmi populární lokalita pro milovníky lodí a jachet, které mohou dostat své služby ve výborné ACI marině Čiovo. Toto město během léta vypadá jako Nice na francouzském pobřeží díky glamuru zakotvených luxusních jachet a také nesčetným turistům.

Prosíme počkejte chviličku!