Vela Luka - Turistický průvodce

VELA LUKA - Ostrov Korčula, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Vela Luka je město a přístav umístěna na západním dílu ostrova Korčula. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinařství, olivnářství, ovocnářství, rybolovu, zpracováním ryb, potravinářský průmysl, stavba lodí a cestovní ruch. Okolní pahorky chrání město od severních a jížních větrů, v létě je vystavena maestrálu. Pobřežní pruh s ostrůvky je příjemný pro rybaření. Během sezóny funguje pravidelná trajektová doprava Split a Lastovo.

Vela Luka je rozvinuté středisko, známá je díky cestovnímu ruchu, bohaté kultuře a zábavě. Současné městečko Vela Luka vzniklo koncem 18.století, ale jméná jednotlivých lokalit jsou zmiňovány značně dříve. Existuje i velmi cenná archeologická sbírka s nálezy ve Vela jeskyni, významná neolitická lokalita. Farní kostel Sv.Josipa je datován z 19.století a postaven je v novoklasiciském stylu. V centru města se nachází moderní galérie s řadou známých sochařů a malířů, z druhé poloviny 20.století, mezi kterými vyniká jediná skulptura Henryho Moore v Chorvatsku.

Mimo příjemného prostředí, křišťálově modrého moře a čistého ovzduší, Vela Luka je známá díky svým dobrosrdečným obyvatelům, ale i rovněž kvůli chorvatské národní písně, kterou zpívají rybáři při letních večerech. Ve městě se dodržují tradiční slavnosti Sv.Josipa (19.března) s nábožensko kulturním programem. Vela Luka se svoji nedotknutou přírodou, nabízí svým hostům přednosti moderního cestovního ruchu, od kvalitního ubytování, přes různorodé pohostinské nabídky, ve kterých především dominují mořské speciality a kvalitní vína, až do sportovně-rekreačního vybavení (tenis, yachting, windsurfing a další.) a hodně zábavy.

Vela Luka je široko daleko známá svoji překrásnou přírodou. Na začátku všeho, se zde nachází drahocenné ostrůvky Proizd a Ošjak, se svými překrásnými zátočinami, plážemi s krystalově čistým mořem, také mnohé zátoky s vyhlášenými olivovníky. Zátoka Kale obsahuje lékařské mořské bláto a pramen radonské minerální vody, která se používá už po staletí k léčbě různých nemocech. Proto je zde v šedesátých letech postaveno moderní léčební středisko.

Prosíme počkejte chviličku!