Vis - Turistický průvodce

VIS - Ostrov Vis, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Vis je městečko a přístav na konci Višského zálivu, na severo-východním pobřeží stejnojmenného centrálnědalmátského ostrova, s přibližně 2000 obyvateli. Hospodářství je založeno na vinařství, zemědělství, rovněž veliký význam má rybolov a na ostrově se také nachází školka pro palmy. Ovšem největší význam má cestovní ruch. Město Vis je umístěno podél ostrovní hlavní silnice. Má trajektový přístav s pravidelnými linkami, který je spojen s městem Splitem. Dvě hlavní městečka na ostrově jsou Vis a Komiža, rovněž jsou spojeny s lodními linkami a asfaltovou cestou. Vzhledem k nebezpečí pirátů, se osady spíše stěhovaly do vnitrozemí ostrova, kde hlavním místem bylo Velo Selo. Podél moře vznikaly městečka Komiža a Luka Sv. Jurja (dnešní Vis). Issa bylo první antické město na chorvatském pobřeží, který je postaven podle pravidelné sítě výstavby. Dnešní městečko se vyvynulo, když se spojily dvě hlavní vesnice Luka a Kut. Antická Issa je postavena na jížním úpatí Gradine, na jihozápadním konci zátoky. Opevněna je zdmi, které jsou jen z části zachovány. Pozůstatky římského divadla jsou vykopány na poloostrově Prirova (na stejné destinaci je poté postaven františkánský klášter). Náměstí (agora-forum) se nachází podél moře, na východní straně, veliké lázně se nacházely na západní straně. Starší budovy z historicko-uměleckého významu jsou: renesanční palác Gariboldi, který je ze 16.století, také letní vila chorvatského básníka Marina Gazarovića z první poloviny 17.století. Významné jsou i domy rodiny Jaksa a zvláště Vukasinović-Dojmi s kolekcí archeologických nálezů z doby antiky. Po porážce Francouzů roku 1811, Vis obsazovali Angličané, kteří jej opevnili několikými citadelami (dnes jsou to jen ruiny).

Farní kostel Panny Marie ze Spilica je postaven okolo roku 1500 a Kut měl kostel Sv.Ciprijana ze 16.století, který byl poté renovován do barokního stylu. V Luke se nachází kostel Sv.Duch ze 17.století. Vis je důležité útočiště antického období, kdy jedna kultura následovala další, dnes je velmi malenbným městečkem, které nabízí neodolatelnou kombinaci moderního pobřežního letoviska a mnoholeté historie. Vedle svého kulturního dědictví, Vis je známý díky svým přírodním krásám. V blízkosti samého místa se nachází písečné a oblázkové pláže (Parja, Rogačić, Mala Svitnja, Vela Svitnja), kde podmoří srkývá bohatství rybího světa. Jsou zde atraktivní potápěcké lokality. Na druhé straně města je cesta do dalšího velikého městečka Komiža, naskýtají se zde vinice, na kterých roste víno výborné kvality jako je Višská vugava, také výborný Plavac a kvalitní bílá vína.

Nabízí se zde velmi kvalitní ubytování v hotelech a soukromých apartmánech, nedotknutá příroda s křišťálově čistým mořem, také s malebným pobřežním pásem, s nabídkou místních mořských specialit z nejčisčího dílu Jadranu, různé sportovní a rekreační možnosti. Rovněž se zde konají různé hudební a další akce, které se pořádají v sezóně a jsou dílem nabídky na ostrově.

Vis nedávno vyplul z dlouhé časové izolace (cizím turistům nebylo povoleno ubytování na ostrově, do roku 1989). Proto je toto výborné místo pro klidnou a příjemnou dovolenou. Jihozápadně od Visu se nachází ostrov Biševo, známý svojí jedinečnou Modrou jeskyní (Modra špilja).

Prosíme počkejte chviličku!