Betina - Turistický průvodce

BETINA - Ostrov Murter, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Betina je turistická vesnička, umístěna na severovýchodním pobřeží ostrova. Od Šibeniku je vzdálená 31 km a od Tisnog je 6 km. Umístěna je v přístavu na poloostrově. Založili ji v 15.století uprchlíci z pevniny, hledající úkryt před Turky.

Betina je hlavně i přístav, v zálivu Zdrače se nachází marina s 200 mokrými a 80 ti suchými vázacími místy. První zmíňky jsou ze 16.století. Základ hospodářství vytváří vinařství, olivnářství a rybářství. Betina má všechny podmínky pro klidnou dovolenou, pokud milujete plavení se po moři, je to město pro Vás: pronájem lodí nebo vlastními loďkami můžete objevovat malebné zátoky Murtera nebo obeplout ostatní ostrůvky. Betina je známá svojí gastronomií, především svými rybími restauracemi, potápěči a milovníci přírody znají, že je odjezdovým místem do Národního parku Kornaty.

Farní kostel Sv.Frane se zvonicí je dílem šibeňského stavitele Ivana Skoke (roku 1736). Místo je známo i po tradici výborných lodi stavitelů (v místě se také opravují dřevěné lodě do 800 tun). Na kopci Gradina nedaleko Betina je archeologické naleziště, které doporučujeme navštívit, rovněž středověký kostel Panny Marie z Gradiny. Mimo malebných středomořských míst na ostrově Tisnu a Murteru, jsou i sousedící ostrovy Zlarin, Kaprije, Žirje, Prvić, Krapanj a v blízkosti je Národní park Kornaty a Národní park Krka.

Turistické aktivity Betinjanima je velmi dobře známá. Díky různorodosti kulturně-zábavným programům je v nabídce betinských restauracích vždy čerstvá ryba. Místní obyvatelé oplývají jednoduchostí a srdečným vztahem k hostům. Betina vznikla jako místo příjemné a klidné dovolené, milá tisícem turistům, rovněž i domácím lidem.

Prosíme počkejte chviličku!