Lumbarda - Turistický průvodce

LUMBARDA - Ostrov Korčula, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Lumbarda je malebné městečko na stejnojmenném dílu ostrova Korčula, vzdálená je jen 6 km od města Korčuly. Hospodářství je založeno na zemědělství, rybářství, zpracování kamene a cestovním ruchu. Místo je známo díky charakteristickým rodinným domům (kaštele), pěkné písečné pláže a četné ostrůvky a zátoky mají záviditelnou turistickou tradici, zvláště pro ,,robinzonský,, styl dovolené.

Kvalitní ubytování a sportovně-rekreační nabídka, specifické vlastnosti cestovního ruchu v Lumbardě dává její přírodní okolí. Od centra Lumbardy do kopce přes alej moruše (murvi), cesta vede do překrásných polí a vinic, které jsou umístěny na pěkném červeném písku, který poskytuje ideální předlohu pro pěstování vínné révy. Je to i kolébka Řeků, Pošipa a Maraštine, kterými se pyšní celý ostrov Korčula. Tato zvláštní země dodává jedinečný tón všem vínům Korčuly a turistům předkládá nejlepší písečné pláže.

Trochu severně od této silnice, které vede k pláži se nachází kopec Glavica s kostelem Sv.Roka s bílou zvonicí. Jížně od cesty se nachází Postrana, kde je i sochař a malíř Ivan Jurjevic Knez, vytváří a vystavuje svoje díla, která zachycují pověsti a pohádky o životech obyvatel a rybářích z města. Lumbarda je velmi známá díky svému historickému bohatství. Letní vily a venkovské domy vytváří Lumbardu muzeem dalmatské renesančně-gotické architekury, bohatá archeologická naleziště svědčí o divoké minulosti města. Kromě objevů z doby řecké kolonizace, nacházíme v městě i další pozůstatky římské vily, také středověkého kostela a kaple. Opevněné vily (kaštele) rodiny Kršinić, Nobilo a Milina jsou jasnými důkazy tohoto typu architektury.

Kromě zajímavého dědictví, v Lumbardě žije tradiční kultura. Pečlivě se udržují a chrání národní písně, zvyky a tance. Na počest Svatému Roku je pořádaná oslava 16.srpna. Během sezóny se organizují různé zábavné a kulturní akce. Lidé tohoto malého ostrovního města jsou výborní chovatelé vína, oliv a rybářství. Gastronomická nabídka Lumbardy je opravdu bohatá. Ovoce a zelenina, svěží a slaná ryba představuje nejlepší nabídku na trhu, nepotřebujeme ani vzpomenout známý dalmátský pršut.

Prosíme počkejte chviličku!