Povlja - Turistický průvodce

POVLJA - Ostrov Brač, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Povlja je vesnička ve stejnojmenné zátoce na severovýchodním pobřeží ostrova Brač, 10 km od Sumartinu, trajektový přístav středodalmátského ostrova Brač je spojen kazdodenními linkami s Makarsko a trajektovým přístavem Supetar, poté 40 km po místní ostrovní cestě do Selce, kde se odděluje cesta do Povlju. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinné révě, olivnářství, rybolovu a cestovním ruchu.

V dávné minulosti zde kotvily krásné římské galéry. Povlja má několik archeologických nalezišť z antické doby a z období středověku je nalezeno ještě více cenných památek. Ze starokřesťanského období jsou zachovány části baziliky (V.-VI. st.), je částečně zachovaná až do střechy. Zvýrazňuje se především apsidy s trojdílnými okny. Osmiboká křtitelnice s kupolí (jediná v Chorvatsku), dnes je součástí farního kostela, v ní jsou dochovalé fresky ze stejného období. Křtitelnice z 12.století, přetvořili Benediktínci jako kostel a v 18. a 19.století je doplněn o hlavní loď a kapličky a nad průčelím benediktínského kostela je vytesán nápis mistra Radonje z roku 1250, známý pod jménem Povaljské charty, která je kvůli výjímečné cennosti uchována v Archeologickém muzeu ve Splitu. Nejstarší je kopie západocyrilského dopisu v Chorvatsku.

Povlju obklopují mnohé zátoky (Travna, Smokvica, Tičja luka, Tatinja) s různými druhy pláží, v samém zálivu se nachází bezpečný přístav. Pokud si přejete během dovolené sportovat, v Povlji se vám nabízí fotbalové hřiště a tenisové kurty, osobně doporučujeme vodní sporty: yachting, windsurfing a potápění. Rybolov a výroba domácí stravy zajišťuje dobrou gastronomickou nabídku, pohostinný hostitel zajistí příjemnou dovolenou v Povlji.

Prosíme počkejte chviličku!