Sućuraj - Turistický průvodce

SUĆURAJ - Ostrov Hvar, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Sućuraj je vesnice a malý přístav ve stejnojmenné zátoce na východním dílu ostrova Hvar. Leží na hlavní silnici, která spojuje všechny místa na ostrovu, je zde trajektový přístav, z kterého odjíždí časté linky ze Splitu a Drveniku, představuje nejdůležitější přístav na této straně ostrova. Doprava se odehrává přes Sućuraj do všech ostatních míst, což podpořilo růst cestovního ruchu jako doplňkovou hospodářskou činnost. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinařství, olivnářství, rybářství, zpracování ryb a samozřejmě cestovního ruchu.

Kontinuita kultur a národů, počínaje od Illyrianské doby přes celou dlouhou historii, kterou zanechaly stopy, je velmi pochopitelné, že je Sućuraj velmi důležité strategické a geografické místo oproti ostatním místům na ostrově. Různá nebezpečí od Turků nebo pirátů z Neretve, ovlivňili zvláštní architekturu tohoto místa, proto jsou všechny domy spojené, směrem do ulice byla venkovní část zavřená kamennými dveřmi a směrem na dvůr byla otevřená vyznačující se sérií oblouků, což ukazuje velmi útočný charakter stavby. Během vlády Benátek, byl Sućuraj tečka, kde se spojovaly tři hranice, benátská, turecká a Dubrovnická republika.

Pastýřské a rybářské domky s nějakými 150 ti obyvateli, jsou zřejmě postaveny v polovině 15.století.
Klášter augustiniánů, kteří se zde usadili roku 1573, byl zachován jen díl. Oni utekli z kláštera do Zaostrogu, kde zakládali dva pensiony s kaplemi Sv.Ante a Sv.Križ. Fort k obraně vesnice pozvedli Benátčani roku 1631. Před barokním kostelem Sv.Ante (z roku 1664) je malebné náměstí. V kostele Sv.Ante se nachází lapidárium k vidění je kolekce kamenných pozůstatků. Sućuraj byl pojmenován po kostele Sv.Jurja, oslava světce, patrona a koná se 23.dubna což je Den obce. Na verandě kostela je viditelné označení napsáno v azbuce, ukazuje na původ obyvatel kontinetu.

Západně od vesnice, na severním pobřeží Hvaru, je mnoho zátok s písečnými plážemi. Některé z nich díky své přírodní kráse jsou prohlášeny chráněnou oblastí jako např. Mosevčica, Vela Mosevčica, na severním pobřeží, ale i Perna, Židigova, Rasohatica, Slivanske Lučice, Prapatna, Martinovik, Arižšće na jížní straně. Ubytování vám nabízí v soukromých apartmánech a pokojích, zvláště zde si můžete vychutnat domácí stravu a ryby od místních rybářů.

Prosíme počkejte chviličku!