Riviera Zadar - Turistický průvodce

RIVIERA ZADAR - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Pobřežní pás této riviéry zahrnuje místa, které se nachází na Jadranské magistrále a ostatní, které jsou s ní spojeny cestou. Následující tuto cestu ze severozápadu směrem na jihovýchod, začínáme od impresivního Masleničkého mostu, který přemosťuje hluboký a úzký kaňon, spojující Novigradské moře s Velebitským kanálem. Nachází se zde mnoho míst umístěných na úpatí velebitského pohoří.
Na vyšší plošině se nachází Starigrad, dnes je převážně zasvěcen cestovnímu ruchu. Kromě atraktivního pobřežního pásu v bezprostřední blízkosti se nachází Národní park Paklenica, který přitahuje mnoho turistů. Je to nejstarší národní park v Chorvatsku, založen roku 1949. Kromě různých morfologických horských krás a specifické fauny a flóry se v parku nachází i dva hluboké kaňony Veliká Paklenica (14 km) a Malá Paklenica (12 km), které se vertikálně zařezávají do velebitského masivu. Trochu jížněji leží Rovanjska, kde se nachází velmi zajímavý předromantický kostel Sv. George z 11.století.
Malebné městečko Novigrad, které se nachází na jihovýchodním pobřeží Novigradského moře, podél relativně dlouhého členitého zálivu. Na vrcholu kopce naleznete zříceniny opevnění středověké hradu, který připadal rodině Gusić-Kurjaković. Severozápadně od Zadaru, ve velmi mělké laguně na písčitém pobřeží, zcela obklopen mořem, leží Nin, jeden z nejvýznamnějších historických míst v celém regionu. Od 9.století zde sídlili chorvatští vladaři, rovněž centrum chorvatské diecéze. Nejvýznamnější památkou z tohoto období je kompletně dochovaný kostelík Sv.Kříže.
Mnohé vesnice i město Biograd se nachází na relativně nízkém, snadno přístupném pobřeží zadarského mořského pásu. Dnes je především turistické centrum. Biograd měl důležitou úlohu v chorvatské historii. Od samého počátku připadal chorvatské etnické a kulturní základně. Nedaleko od Biogradu je jezero Vrana, které je ve skutečnosti zatopená krasová oblast. Římské město Zadar bylo odtud zásobováno vodou, prostřednictvím akvaduktu. Vranské jezero je nyní známo jako ornitologická rezervace pro mnoho druhů ptáků, mokřadů a nedávno bylo vyhlášeno přírodním parkem.
Mnohé zadarské ostrovy jsou velmi různorodé, také jsou rozprostřeny před městem do tří řad. V přední řadě, relativně blízko pobřeží se nachází Ugljan a Pašman. Celý Ugljan, zvláště vesnice Preko, jsou umístěny přímo naproti Zadaru, vytvařejí takové jeho předměstí a jsou propojeny mnohými trajektovými linkami. Všech sedm vesnic ostrova Pašman se především zabývá zemědělstvím. Mořská úžina Mali Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman je spojena mostem. Benediktínský klášter Sv.Kuzmy a Damiána je umístěn na kopci Čokovac nad Tkonem, největší vesnicí na ostrově.
Největší zadarský ostrov je Dugi otok, bezpochyby jeden z nejmalebnějších a nejkrásnějších na celém pobřeží. Na svém jihovýchodním konci je rozvedený do zálivu Telašćica, je dlouhý 10 km a zahrnuje i mnohé zátoky a ostrůvky. Telašćica je dnes chráněný přírodní park. Na ostrově Molatu se nachází zbytky velkého koncentračního tábora, který byl postaven italskými vojáky během II.světové války, nesnesitelné podmínky tisíce lidí, především žen a dětí. Na vzdáleném ostrově Silbi můžete dnes nalézt bohaté domy z 18.století, které navštěvovali kapitáni a majitelé lodí.

Prosíme počkejte chviličku!