Ostrov Korčula - Turistický průvodce

OSTROV KORČULA - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Korčula je ostrov na jížním dílu dalmatského souostroví, nejobydlenější ostrov v Chorvatsku a je šestým po velikosti. Korčula, Lumbarda, Vela Luka a Račišće jsou hlavními městy na pobřeží a Blato, Žrnovo, Smokvica, Čara a Pupnat jsou ve vnitrozemí ostrova. Všechny města jsou spojena s místními cestami a trajektové linky a kataránové linky spojují ostrov Korčula s pevninou.

Korčula byla údajně domovem krásné Kerkyry, hrdinky z řecké mitologie, po niž dostala jméno. Jméno Corkyra Melaine – Černá Korčula, ukazuje na černou barvu ostrova, obrostlou borovicemi a ciprisy, protože ostrov je převážně pokryt typickým středomořským rostlinstvem, které se shoduje s klimatem, které je mírné a příjemné po celý rok. Ostrov je velmi členitý s řadou zálivů a zátok. Z poloostrova Pelješce jej odděluje Pelješacký kánál, mezi ním je nejmenší vzdálenost 1270 m.

Severozápadní části ostrova dominuje veliká vesnice Blato, s řadou cenných skupin domů a opevnění. Vela Luka je město a přístav umístěný v hlubokém zálivu na západní straně ostrova. Dnes je důležitým turistickým střediskem, známá je po krásné přírodě a to i mimo hranic Chorvatska, se svými ostrůvky, mnohými zátokami a starými olivovníky.

Korčula je historické a turistické centrum na severovýchodním pobřeží ostrova, umístěna je malém poloostrově blízko Pelješackého kanálu, který je s pevninou spojen úzkým průplavem. Známá je díky své významné kultuře a historickému dědictví a tradicí v lodní dopravě, stavbě lodí a kamenořezbářství. Moreška je tradiční kavlírská hra, která na ulici Kočule přináší zvláštní živost. To je nejdůležitější kulturní akce ve městě, která se koná každým rokem 29. července.

Lumbarda je malebné městečko ve stejnojmenném dílu ostrova, je vzdálená 6 km od města Korčuly. Lumbarda je vybavena typickými rodinnými domy (citadely), překrásnými písečnými plážemi, četnými ostrůvky a zátokami. Korčula má charakteristickou dlouhou tradici v dobrodružném robinzonském cestovním ruchu.

Prosíme počkejte chviličku!