Riviera Omiš - Turistický průvodce

RIVIERA OMIŠ - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Omišskou riviéru obklopuje jedn úzký pobřežní pás, který se táhne od Jesenice na severu do Piska na jihu. Mosorský masiv představuje jednu přírodní bariéru mezi pobřežím a jeho okolím. Klimatické podmínky prospívají středomořské vegetaci, která spolu s venkovskou architekturou malého městečka vytváří jeden velmi idilický pohled.

První město nejblíže Splitu, Krilo Jesenice se nachází nějakých 15 km jížně od města. Je součástí obce Dugi Rat, společně s dalšími malými městy od Podstrane do Omiše, ideálním pro klidný typ dovolené. Nachází se na dílu pobřeží, který je posetý malými skrytými zatokami a s osamocenými plážemi, pláže před domy a pensiony jsou vybetonované. Přístav na Mysu Krilo pod Jesenici je velmi zajímavý, také je přeplněn loděmi které těží písek, což v minulosti bylo velmi časté podnikání lidí, kteří žili na řece Cetině, byly za to vysoké platy.

Sumpetar je další místo, vzdálené jížně od Splitu, na půl cesty do Omiše. Pobřeží je na tomto dílu velmi členité, plné malých oblázkových pláží, také pěkných betónových pláží před soukromými domy, které jsou přímo u moře.

Dugi Rat je vesnice a přístav mezi Splitem a Omišem. Místní sdružení Dugi Rat obklopuje všechny místa od Podstrane do Omiše, v délce 12 km. Horský masiv pokrytý borovými lesy, které se táhnou do všech pláží činí tuto oblast obzvláště hezkou. Zeleň, čistý vzduch, mírné podnebí a překrásný pohled na moře a ostrovy jsou věci, které zcela každého navštěvníka na první pohled dojmou. Písečné pláže jsou výborným výběrem pro letní dovolenou s malými dětmi, vody Bračského kanálu před kterými se nabízí Dugi Rat zajišťují potápěčům, windsurfistům a vodním lyžařům aktivní dovolenou s mnohým sportovním vybavením.

Duće jsou velmi malebné místo v oblasti Poljica, leží na úpatí mosorského pohoří. Umístěny jsou 3 km od Omiše a 25 km od Splitu na Jadranské dálnici naproti Dubrovníku.
Svoji slávu Duće dluží písečným plážím, které se táhnou v nepřerušené sérii 4 km.
V minulosti patří do slavné Poljičké republiky, které vládl Veliký kníže podle ustanoveného Poljičkého statu. Takové dědictví zanechalo nesmazatelné stopy na tomto příjemném místě, které se pyšní zachovalými příklady populární venkovské architektury.

Omiš je město na Jadranské dálnici, vzdálený 28 km jížně od Splitu, umístěn na úzkém dílu řeky Cetiny, které se kupodivu podařilo prokopat mezi horskými stěnami velmi působivý kaňon. Omiš dluží svoji řece velkou slávu, minulou, nynější i budoucí. V minulosti tam byl bezpečný úkryt pro piráty a dnes je turistickým klenotem. Nedobytné útesy byly ideální pro výstavbu řadu opevnění, které chránilo Omiš a dokonce ani útok Turků neprošel.

Farní kostel sv.Michaela byl dokončen roku 1629. Nyní je kostel malé malebné náměstí, kde již 32 let probíhá festival Dalmatských lidových písní. Na splavu řeky Cetiny se nachází Radmanové mlýny, obklopené impozantími platany a také pstruží líhně. Dnes je oblíbeným cílem turistů ve střední Dalmácii.

Pisak je malé turistické městečko Makarské riviéry, vzdálené 40 km jížně od Splitu a 18 km od Makarské. Tato riviéra je známá svojim krásným pobřežím a oblázkovými kilometry vzdálenými plážemi. Řidká osídlenost a dlouhé části pobřeží bez domů vynikají čistým a jasným mořem.

Stanići je malé rybářské místo, vzdálené 10 km od Omiše, směrem na Makarskou a Dubroník, přibližně 40 km od Splitu. Kvůli své poloze na pahorcích hory, nabízí překrásný pohled na Bračský kanál a ostrovy. Vzduch je zde zcela čistý a ničím nepoškozený, moře je modré a jasné, pláže tiché a čisté, daleko od agresivního zrychleného moderního světa a velkého turismu.
Stoga je ideální místem pro klidnou rodinnou dovolenou v překrásném prostředí. Ti kteří milují aktivní dovolenou mohou vyzkoušet vodní sporty, rafting nebo veslování na řece Cetině. Pro ty, kteří se chtějí uvolnit a zabavit mohou v Omiši poslouchat sbory, večeřet můžete ve výborných restauracích, procházet se mezi krásnou středomořskou architekturou.

Prosíme počkejte chviličku!