Poloostrov Peljesac - Turistický průvodce

POLOOSTROV PELJESAC - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Poloostrov Pelješac představuje nejlepší díl pobřeží na celém Jadranském moři, umístěn je na nejjížnějším dílu Chorvatska. Je to po Istrii největší poloostrov v Chorvatsku. Skoro 62 kilometrů dlouhý, charakterizují ho vysoké kopce s plodnými poli, ideální pro četné vinice. Vinařský obchod, také námořní tradice, přispely k rozvoji pobřežních osad v zakrytých zátokách. V mělké zátoce Stonského kanálu jsou postaveny veliké solany, které byly důležitým produktem Dubrovačské Republiky, dosahující dvě třetiny jejich celkových příjmů. Aby se ochránila výroba a plány města Velikého Stonu a rovněž Malého Stonu, na druhé straně pobřeží řeky Neretve.

Poloostrov Pelješac je spojen s pevninou denními trajektovými linkami jako i cestou přes Ston. Celý poloostrov je obrostlý hustým jehličnatým lesem, středomořskou vegetací a typickými bylinami, díky mnoha slunečným dnům, spadá mezi nejteplejší místa na Jadranu. Pelješani se už věky zabývají vinařstvím, olivnářstvím a také pěstováním ovoce a zeleniny, díky úrodné půdě a hojnému slunci. Téměř vždy je větrno v Pelješackém kanálu. V létě často fouká lehký osvěžující maestrál, který je motorem pro yachting. Mořské proudy jsou od přírody slabé, posílí se jen útokem jížního větru.

Orebić je turistické městečko na jížním pobřeží poloostrova Pelješac pod horou Sveti Ilija (961m) a nejpopulárnější turistickou lokalitou na Pelješacké riviéře.
Pobřeží Orebiće je plné malých písečných a oblázkových pláží, mezi kterými je největší pláž Trstenica, dlouhá 1500 m. V místě se nachází i trajektový přístav pro linky s Korčulou, jelikož Orebić je nejkratší spojení s pevninou.
Trpanj je vesnice a přístav na severním pobřeží poloostrova Pelješac, vzdálená je 11 km severvýchodně od Orebiće. Trpanj charakterizuje mírné podnebí a to i pro celou tuto oblast. V okolí Trpanje se nachází překrásné pláže. Viganj je městečko a přístav na západním dílu jížního pobřeží poloostrova Pelješac, vzdálený 7 km západně od Orebiće. Nachází se v rozlehlé zátoce otočené mírně k jihu, ochráněna od severních větrů a rovněž chráněná z druhé strany horou Sveti Ilija. Viganj je i přístavem pro menší loďky. Okolí je velmi příjemné pro procházku, turistiku a sbírání bylin.

Prosíme počkejte chviličku!