Ostrov Vis - Turistický průvodce

OSTROV VIS - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Vis je nejvzdálenější ostrov ve středodalmátském souostroví, s nejvyšším vrcholem Hum ve výšce 587m. Na ostrově se nachází 13 městeček s 5000 obyvateli. V plodných údolích, pokrytých červenou hlínou a místy proloženými písečnými nánosy, pěstuje se vinná réva. Ostrov nemá žádné sladkovodní prameny, kromě několik pramenů blízko Komiže. Voda se během léta dováží lodí a skladuje se v cisternách.

Důležitým ekonomickým základem je rybolov s továrnou v Komiži, také vinařství se svým moderním procesem zpracování a rovněž pěstování zeleniny, zvláště přírodně rychlodozrávajícího. Také na ostrově nacházíme školku palem. Cestovní ruch je zde hlavní hospodářskou činností. Vis je s pevninou (Splitem) spojen každodenními trajektovými linkami.

Podél západního pobřeží ostrova je prostorný záliv Komiža s písečným dnem, zatímco jeho jížní pobřeží má několik menších zátok. Stejnojmenné městečko a přístav Vis leží na severním pobřeží ostrova, kde jsou skály.

Hlavní osady na ostrově Vis a Komiža, jsou mezisebou spojeny cestou i lodními linkami. Podél jihovýchodního pobřeží ostrova jsou ostrůvky Ravnik, Budihovac, Parzanj a Greben. Ostrov je vystavěn severozápadním a jihovýchodním větrům.

Vzhledem k nebezpečí pirátů, se osady spíše stěhovaly do vnitrozemí ostrova, kde hlavním místem bylo Velo Selo. Podél moře vznikaly města Komiža a Luka Sv. Jurja (dnešní Vis). Místa jsou spojeny silnicí.

Ostrv Vis (Issa zvaný v minulosti) je známý už od starověku a může se pochlubit bouřlivou minulostí a slavnými časy, o čem svědčí stavby a vykopávky umístěny do stálých sbírek Archeologického muzea ve Splitě. Výborným příkladem jsou pozůstatky starého města na úpatí, jížně od dnešního městečka Vis, také dvě nekropole z antické doby a pozůstatky římského divadla na poloostrově Prirova.

Starší budovy z historicko-uměleckého významu jsou: renesanční palác Gariboldi, který je ze 16.století, také letní vila chorvatského básníka Marina Gazarovića z první poloviny 17.století, z kostelů je to farní kostel z roku 1500 a kostel Sv.Ciprijana ze 16.století.

Kromě svého kulturního dědictví, Vis je také známý svoji překrásnou krajinou. V samém vnitrozemí ostrova, na cestě směrem do Komiže, se nachází mnohé vinice, kde se pěstuje víno známé jako Višský vugave, Plavac a ostatní bílá vína.

Do roku 1989 byl ostrov Vis nedostupný pro turisty, protože byl vojenský objekt. Je zde nedotknutá příroda. Je prvním místem pro klidnou a příjemnou dovolenou, podmoří skrývá bohatství rybího světa a je atraktivní potápěckou destinací.
Ze zábavných programů, Vis během července a srpna, nabízí letní akce a tradiční hudební festivaly, také nabízí možnost sportovních a rekreačních aktivit jako jsou košíková a tenisové kurty. Jihozápadně od Visu se nachází ostrov Biševo se svoji známou Modrou jeskyní (Modra špilja).

Prosíme počkejte chviličku!