Riviera Split - Turistický průvodce

RIVIERA SPLIT - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Split je město a přístav ve střední Dalmacii, metropole Dalmacie a s jejím průmyslovým, akademický, ekonomickým a administrativním centrem. Do Splitu se přijede po dálnici Záhřeb - Split , letadlem nebo lodí. Podnebí je středomořské: horká, suchá léta a mírné, vlažné zimy. Split je jedním z nejslunečnějších míst v Evropě. Vegetace je středomořská a ve městě a okolí se daří i subtropické vegetaci (palmy, agave, kaktusy.)
Split je plný ruzných kulturních, zábavných a sportovních akcí, zvláště v létě, když se Split se svými obchody, nádvořími a dalšími prostory promění v jedno veliké hlediště pod otevřeným nebem, s tradičním Splitským létem, kdy se konají dramata, opery a koncerty (od půlky července do půlky srpna). Den města se slaví 7.května, na svátek Sv.Duje, patrona města.
Ve Splitu se pobývá kvůli vůni kamenného Dioklecianova paláce, vůni moře nebo díky bohatému kulturnímu životu, v poslední době kvůli obzvláště bohaté turistické nabídce. Po té co vyberete ubytování v jednom ze splitských nebo okolních hotelů nebo apartmánů, soukromých domů, můžete se přesvědčit o příbězích, které jste četly nebo slyšely, že Split je město plné památek a různých krás.

Druhé největší město této přebohaté riviéry je Solin, město umístěno na spodu zátoky Kaštelského zálivu, 5km severovýchodně od Splitu. Jeho urbanistická struktura se dotýká a míchá se se splitskými severními díly.

Když se na Solin díváme dnes, z pohledu jeho silniční dopravy, průmyslového komplexu a nepřehledné aglomeracie, je velmi těžké si představit, že v antických dobách na těchto místech existovalo velké římské město Salona, ilirské centrum, později administrativní centrum Dalmacie ale i klasicisní a křesťanská architektura se výborně přizpůsobila dnešní moderní a národní architektuře. Solin se stále zvětšuje a mění, ale zachovává si svoji identitu důležitého archeologického a historického naleziště.
Vranjic je velmi malebná osada umístěna na poloostrově, podél pobřeží, jížně od ústí řeky Jadro, mezi dvěmi historickými městy Split a Solin. V minulosti byl ostrov salonitáský přístav, kvůli tomu je uchováno mnoho pozůstatků z římské minulosti.
Velmi malebné místo s ohledem na životní prostředí, dnes je zcela spojeno s lučkim-industrijským komplexem severního přístavu ve Splitu. Ale v minulosti, kvůli své kráse, se jmenoval ,,Malé Benátky,, (Mala Venecija).
Dnešní Stobreč se nachází na poloostrově, před kterým se rozvinul nový díl města. Stobreč je se svými 4000 obyvateli obklopen mořem a pensiony a hotely nabízí dobré možnosti pro dovolenou a zábavu. Vzdálený je 7 km od Dioklecianova paláce a je nedílnou součástí Splita 
Prostorná písečná pláž, četné plochy pro slunění, čisté moře, veliký počet hostitelských objektů, s bohatým výběrem tradiční dalmátské stravy a pití, vytváří Stobreč příjemným letoviskem.
Podstrana je malé turistické letovisko středomořské polohy, vzdálená 8 km od Splitu, centrum střední Dalmacie, která se rozvinula v jeho elitní předměstí. Podstrana je vylepšena bujnou vegetací a přírodním darem čistého moře, Podstrana je výborný výběr pro útěk od každodenních rituálů.

Prosíme počkejte chviličku!