Stobreč - Turistický průvodce

STOBREČ - Chorvatsko, Split: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Stobreč je malé městečko ve střední Dalmácii, vzdálené 6 km jihovýchodně od Splita, na Jadranské dálnici, ve směru Makarská a Dubrovník. Ekonomika města je založena na zemědělství, výrobě vína, pěstováním ovoce a zeleniny a na cestovním ruchu. Pobřežní pás charakterizují strmé útesy. Stobreč zakládali Řekové, kolonisté z ostrova Vis (Issa), ve 3.st.př.n.l., na místě jednoho brzo vzniklé ilirské osady a pojmenovali ji Epetion. Nejvýraznějším důkazem o existenci starověkého Epetionu, jsou zbytky řecké stěny na severní straně poloostrova. Tato stěna není častým úkazem městského opevnění, z časů před naší érou v této oblasti. Novější historii Epetiuma naznačuje příchod křesťanství. O tom svědčí i zbytky velké starokřesťanské baziliky z konce 5.století, které můžeme vidět v centru města, bazilika je pojmenována po římském mučedníkovi Laurenciju (Lovrenco, Lovre).
Dnešní Stobreč se nachází na poloostrově, před kterým se rozvinul nový díl města. Stobreč je se svými 4000 obyvateli obklopen mořem a s pensiony a hotely nabízí dobré možnosti pro dovolenou a zábavu. Vzdálený je 7 km od Dioklecianova paláce a je nedílnou součástí Splita. Prostorná písečná pláž, četné plochy pro slunění, čisté moře, veliký počet hostitelských objektů, s bohatým výběrem tradiční dalmátské stravy a pití, vytváří Stobreč příjemným letoviskem. Kulturní program se skládá z místních slavností. Blízkost Splitu umožňuje návštěvu četných kulturně-zábavných (bohatý program Splitské léto) a sportovních programů.

Prosíme počkejte chviličku!