Riviera Šibenik - Turistický průvodce

RIVIERA ŠIBENIK - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Před tím než řeka Krka vstoupí do moře, vytváří si svoji cestu přes kamenné pole lámáním hrubých kaňonů, až nakonec dospěje k moři šibeňského přístavu. Nejen přírodní krásy řeky, ale mnohé geografické jevy typické pro krasové řeky a v neposlední řadě bohaté fauny, byly rozhodující pro dvě třetiny řeky Krke a prohlásily je národním parkem.

V místě kde se Krka zklidňuje a naklání, na jeho pravém břehu leží malebné městečko Skradin.

Město Vodice, které je dnes zcela posvěceno cestovnímu ruchu, dostalo jméno díky velkému množství vody v blízkém okolí. Poprvé je o nich zmiňováno začátkem 15.století. Město se bránilo proti tureckým útokům, pevnými hradbami s několikými věžemi, z kterých se dochoval jen díl zdí, který se jmenuje Čorićkula.

Třicet kilometrů od Jadranské magistrály, jihovýchodně od Šibeniku, se nachází překrásné městečko Primošten, byl postaven na malém poloostrově, který v době tureckých útoků, bránil svými zdmi a věžemi, také padacím mostem spojeným s pevninou. Později byl most vyměněn za nábřežní most.

Blízký Pirovac je rovněž třeba vzpomenout, kvůli hospodářství šibeňské šlechtické rodiny Draganić z 16.století, také gotický sarkofág z roku 1447 z rodinné hrobky Dragančića – Vrančića.


Šibeňský mořský pás má největší počet ostrovů od všech chorvatských oblastí na Jadranu. Kornatské souostroví, nejčlenitější a nejhustší skupina ostrovů na Středomoří, sčítá až 150 ostrovů. Vzhledem k jeho specifické krajiny bylo nutné ochránit tuto oblast od ničení a přehnaného využívání, proto jej roku 1988 prohlásili národním parkem.

Protože je oblast Telašćece na Dugem ostrově a byla velmi ohrožena výstavbou, proto je roku 1988 vyhlášena přírodním parkem. Ze tří skupin Kornatských ostrovů, dvě jsou chráněny hranicemi národního parku a celkový počet je 101 ostrovů.

Ze šibeňských ostrovů je třeba vzpomenout Murter, s jeho čtyřmi městečky, který je střešní ostrov všech Kornat. Pěstují se zde olivy, chovají se hospodářské zvířata, loví ryby a některé z nejlepších dřevěných lodí jsou postaveny v Betini.

Během renesančního období, ostrov Prvić byl město mnohých letních vil šibeňských šlechticů, zahrnující i známého vynálezce a lingvistu Fausta Vrančića. Zlarin je známý díky svým potápěčům korálu, Krapanj zase kvůli houbám. Žirje a Kaprije jsou vzdáleny ostrovy Šibeňského souostroví

Prosíme počkejte chviličku!