Primošten - Turistický průvodce

PRIMOŠTEN - Chorvatsko, Šibenik: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Primošten je městečko a přístav na malém poloostrově mezi zátokami Raduća a Primošten, vzdálený je 30 km jihovýchodně od Šibeniku. Ekonomika je založena na zemědělství, pěstování vinné révy, oliv, rybolovu a turistice. Primošten má velmi mírné podnebí, je chráněn před větry ze severu. Velké a pěkné pláže s křišťálově čistým mořem, bílými kameny a borovicemi, se nachází v zátokách Vela a Mala Raduća, Primošten a Peles.

Primošten nacházíme pod jménem Capusta Cista v dokumentech z roku 1564. Po zrodu ostrova, město je díky útokům Turků ochráněno kamennými zdmi s věžemi, v 16.století byl postaven pohyblivý most, který je spojen s pevninou. Později byl most vyměněn za nábřežní most a Primošten se stává poloostrovem. Na tomto ostrůvku se nachází dvě věže a staré zdi, které byly zrušeny v 19.století. V 15.století je na nejvyšší bodu ostrova postaven farní kostel Sv.Juraja, který je později od základu rekonstruhován. Vstup do města obklopuje jedna barokní kaple.

V Primoštenu by jste určitě měli poznat místní víno Babic. Babic se vyrábí od domácí odrůdy vína ze známých primoštenských vinic, umístěných na mírných úpatích pahorků, na malých parcelách půdy tvarovanými suchými zdmi, kvadrového tvaru. Tyto vinice dostaly služební status památce lidskému úsilí, protože lidská ruka může vyšlechtit a oplodnit nejtvrdší krajinu. Jejich prezentace se nachází v předvoří budovy Spojených národu v New Yorku. K možnostem patří i výlety, které se organizují pravidelně jako Cestou primoštenských vín, návštěva Krapnju (Muzeum mořských hub) a Zlarin (korálový výlet), atd.
V letních měsících se konají mnohé kulturní akce a zábavní programy. Co se týká sportu a rekreace, můžete hrát tenis, stolní tenis, boccacio, volejbal na písku a yachting. Nabízí se Vám i škola yachtingu a potápění. Marina Kremik skýtá 250 vázacích míst na moři a 140 míst na suchu. Návštěvníci mohou vybrat mezi 50 restauracemi, hospůdkami, atd. Nejznámější domácí specialitou je langusta po primoštensku. A pro dobrou zábavu v pozdních hodinách, pořádá diskotéku Aurora, největší v Dalamcii.

Prosíme počkejte chviličku!