Ostrov Dugi otok - Turistický průvodce

OSTROV DUGI OTOK - Chorvatsko, Dalmácie: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Dugi otok je největším ostrovem zadarského souostroví, které se chlubí mnohými zátočinami a je bezpochyby nejmalebnějším a nejlepším na celém pobřeží. Naskýtá se ve směru severozápad – jihovýchod, rovněž na severe od něj se nachází ostrov Molat a jížněji ostrov Kornat. Nejvyšší vrchol je Vela Straža s pouze 338 metry. Západní pobřeží ostrova je strmé a vysoké, vedle něj se nachází mnoho ostrůvků. Další pobřeží nejsou strmá, nízké zátočiny s písečnými plážemi na východě Solišćica, Pantera a Telašćica. Na svém jihovýchodním konci je členitý záliv Telašćica, dlouhý 10 km a sám obklopuje mnohé zátočiny a ostrůvky. Telašćica je dnes chráněný přírodní park.

K vedoucímu povolání patří zemědělství, vinařství, pěstování oliv, chov hospodářských zvířat a rybolov. Největší vesnice je Sali, další osady Zaglav, Žman, Brbinj, Božava, Luka, Veli Rat, Soline, Dragove a Savar. Podél ostrova vede regionální silnice. Trajektové spojení s pevninou (Brbinj, Zaglav).

Dugi otok zmiňuje Constantine Porfirogenet v polovině X.století, pod jménem Pizuh. V 10.-11.století byl ostrov dokumentován jako Insula Tilagus (název je zachován ve jménu zálivu Telašćica). Ze starochorvatského období se zachovaly pozůstatky v plném rozsahu nebo částečně, kostely, domy a hroby.

Na Dugom otoku se zachovala plantáž oliv Saljsko polje, místně pojmenováno ,, olivový les,, s olivami starými až 700 let. Zapomenutý mořský svět budete moci poznat v potápěckých lokalitách, kterých je v okolí mnoho. Přes léto, můžete na Dugem otoku, navštívit různé rybářské večery, závody oslů, sportovní akce a soutěže, z nichž nejvíce známé jsou Vesnické zvyky, ve městě Sali. Na Dugem otoku každý den jezdí lodní linky ze Zadaru.

Prosíme počkejte chviličku!