Pirovac - Turistický průvodce

PIROVAC - Chorvatsko, Šibenik: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Pirovac je malebné městečko v severní Dalmacii, 26 km vzdálený od Šibeniku, na hlavní cestě ve směru Zadar – Šibenik. Nachází se na nízkém dílu pobřeží Pirovačského zálivu, kde se nachází i přístav, který je zakrytý od všech větrů, kromě západního. Nachází se blízko Prosike, kde je vybudován kanál, přes ktrerý voda jezera Vrana vtéká do moře, krajina je bohatá na lesy a vinice. Obyvatelstvo se převážně zabývá zemědělstvím, pěstováním vínné révy, loďařstvím, rybářstvím a cestovním ruchem.

O osadě je poprvé zmiňováno ve 13.století a během středověku je majetkem chorvatských knížat. Je třeba poznamenat, hospodářství šlechtické rodiny Draganić z 16.století, také gotický sarkofág z roku 1447 z rodinné hrobky Dragančića – Vrančića, z vesnického hřbitova. Farní kostel Sv.Jurja z roku 1506 je obnoven v barokním stylu v 18.století.

Pirovac je turistům zajímavý kvůli pěkným zátokám Sitnica, Vrulje, Makirina a Vrilo a jeho oblázkovým plážím, zvláštní atrakce je ostrůvek Sustipanac, umístěn je v bezprostřední blízkosti před Pirovcem, kde hosti města se velmi rádi odjíždí koupat. Ostrůvek je rovněž zajímavý kvůli ruinám františkánského kláštera z 16.století. V zátoce Makirina je odkryto naleziště léčebného bahna, které se používá v rámci thalassoterapie.

V Pirovcu se tradičně koná soutěž zpěváků První hlas Pirovce, je to pravá dalmátská oslava Pirovačská noc. Jedinečná je rovněž slavnost svátek Sv.Jurja, patrona Pirovce (23.dubna), také slavnost Panny Marie Karmen (16.dubna). Pirovac má 20 restaurací, které každou sobotu večer, v době sezóny, organizují slavnost Plodovi mora (Plody moře). Kromě rodin s dětmi, Pirovac je zajímavý i pro milovníky rybolovu, protože se na nedalekém Vranském jezeře, mohou ulovit větší kusy sumce, štiky a kapra.

Prosíme počkejte chviličku!