Bol - Turistický průvodce

BOL - Ostrov Brač, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Bol je exkluzivní letovisko, město a přístav na jížní straně ostrova Brač, jeden z nejslunečnějších chorvatských ostrovů. Umístěn je na samotě, na jížní straně Brače, je to nejstarší bračské městečko. Jeho jméno vzniklo z latinského slova vallum: hlíněné opevnění s palisadami, není o tom pochyb, že tato osada existovala v římských dobách. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinařství, rybolovu a cestovním ruchu.
Jsou zde nalezeny sarkofágy s uřezanými křížemi, z pozdě křešťanského období, také předromantický kostelík Sv.Ivana Tudora, na nimž jsou nalezeny základy pozůstatků z pozdní antiky. Od paleokřešťanských a středověkých památek zaznamenáváme dominikánský kostel a klášter Panny Marie Milostivé. Vedle kláštera se nachází Muzeum města Bol, který uchovává městský archív, kostelní stříbro a hlaholské památníky. Nad Bolem můžeme nalézt mnohé letní rezidence, pozdě gotické a barokní budovy. Galerii obrazů Branka Deškoviće, v jedné z těchto barokních budov jsou uchovány sbírky, které sčítají 300 obrazů a skulptur nejvýznamnějších umělců chorvatského moderního umění.
Vedle kulturních památek je pro místo charakteristická krásná příroda. Atraktivní pláže a prameny pitné vody ovlivnily toto místo natolik, že zde povstala turistická oáza, která je známá díky velkému množství hostů. Na východ a na západ od Bolu se nachází mnohé žaly a překrásné pláže, vzdálené 15 km. Mezi nejznámnějšími a nejlepšími na Jadranu je Zlatni rat, je to ráj pro surfaře a zamilované do sportování na vodě, samozřejmě je hrdostí všech obyvatel. Tento oblázkový mys je jedinečným fenoménem, sypaný je milióny drobných zrnek písku, ponořen do modrého moře s délkou až 634 metrů, jako jazyk se hýbe někdy na jednu a někdy na druhou stranu, právě jak fouká vítr a jaký je směr vln.
Nad Bolem se nachází horský hřeben Bolska koruna s pozůstatky ilyrské věže Koštilo a Vidove hory, nějvětší vrchol Jadranských ostrůvků. Turistické a sportovní letiště ,,Brač,, je jen 13 kilometrů daleko od Bolu, také Bol je spojen se známými turistickými centry v Evropě, rovněž s trajekty a rychlými čluny se Splitem. Bol je velmi dostupné místo, bohaté na umělecké pamětihodnosti, nedotknutou přírodou, klidem, čistým a křišťálově modrým mořem a stále sluneční nebe….Toto město uspělo zachovat svého středomořského ducha, kvůli malým kamenným uličkám a velkými obchody.
Ve měste jsou mnohé restaurace, kde se nabízí jídla mezinárodní a domácí kuchyně, také kvalitní bračská vína (slavný Bolský plavec). Bohatý je i kulturně-zábavný život. Zvláštní místo zaujímá slavnost Panny Marie Sněžné (5.srpna), lidové slavnosti, vzpomínání na den kdy, podle legendy i zde napadl sníh a také Den obce Bol. Milovníci sportů a rekreace na Bolu, nabízí 25 tenisových kurtů, centrální tenisový stadión se 1820 sedícími místy, kde se konají nejznámnější tenisové utkání (WTA Croatian Bol Ladies Open), jsou zde i podmínky pro windsurfing, vodní sporty, boccacio, malý fotbal, košíkovou, volejbal. Organizuje se i škola potápění, podmořský rybolov a létání s Vidove hory. Jížní pobřeží ostrova (západně od zátoky Konjskaje) příznivé pro podvodní rybolov. Z Bolu vede strmá horská cesta do rozhledny na Vidové hoře. Pokud si přejete aktivní dovolenou vyplněnou sportem, zábavou a setkáním s mladými lidmi, rozhodně musíte přijet na Bol!

Prosíme počkejte chviličku!