Dubrovnik - Turistický průvodce

DUBROVNIK - Chorvatsko, Dubrovnik: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Dubrovník je město a přístav jížního chorvatského pobřeží. Představuje ekonomické, kulturní a vzdělávací středisko v širé oblasti jížní Dalmácie. Leží na úpatí vápencových Srđa, v údolí které uzavírá na jihozápadě Lapad plošina a menší hřeben s nejstarším dílém Dubrovníka. Poté se Dubrovník rozšířil i na poloostrov Lapad a do nižších částí údolí Srđa a směrem ven z městských hradeb proti obci. Po vybudování přístavu v Gruškom zálivu, stává se Gruš zcela součástí Dubrovníku.

Dubrovník je město s jedinečnou politickou a kulturní historií. Uveďme jen Dubrovnickou republiku nebo Městský znak z roku 1272. Je to město světoznámého památkového dědictví a krásy, která je zapsána v Seznamu světového dědictví UNESCA a jedním z nejatraktivnějších a nejznámějších měst Středozemí. Ve všemu uvedeném je Dubrovník město s bohatou turistickou nabídkou.

Stradun představuje centrum města a jeho hlavní silnici, spojující dvě protilehlé měststké brány: Ploče na východu a Pile na západu. Východní rozšíření na Stradunu představuju náměstí jménem Luža. Obstoupeno mnohými budovami, dnes představuje ideální místo pro veliké městské oslavy jako např. církevní svátek dubrovnického patrona Sv. Vlacha, který se koná 3.února nebo dubrovnický letní festival v červenci. Na jížní straně uzavírá náměstí barokní kostel již zmíněného patrona. Všechny důležité náboženské a laické budovy se nachází ve městě v centru historického jádra, např. radnice, Dubrovnické divadlo, budova Městské stráže, Orlandův sloup, Luža, věž se zvonicí, palác Sponza…

Nejznámější muzea v Dubrovníku jsou muzeum v Vévodském paláci s 15 500 předměty historicko-uměleckého významu, Námořní muzeum v hradbách Svatého Ivana, Muzeum františkánského kláštera, které vlastní inventář starých lékáren, Muzeum dominikánského kláštera s cennými příklady z oblasti malířství Dubrovníka. V klenotnici dubrovnické katedrály jsou uchovány relikvie Sv.Vlaha, partona Dubrovníka, také mnoho uměleckých obrazů a předmětů. Kvůli krasným výhledům na středověký Dubrovník je nepostradatelná procházka po jeho hradbách.

Dubrovník je město s bohatým a kulturním životem. Zvláštní akcí je uveden Dubrovnický Letní festival (10.července do 25 srpna). To je divadelní, hudební a folklórní festival, zahrnutý v kalendáři světových festivalů a jeden z nejznámějších na světě. Koná se na otevřeném prostoru ve městě jako Gundulićevo a Držićevo náměstí, Lovrijencovo a Revelinovo nebo v překrásných interiérech budov jako je Vévodův palác, kláštery a kostely.

Umělecký život Dubrovníka charakterizuje četné výstavy, které se konají po celý rok. Velmi znýmý je Dubrovnický karneval, které se udržují od raného středověku. Velký je svátek Sv.Blaise, také Den Dubrovníka (3.února). Oslava trvá celý týden, včetně náboženských obřadů, průvodů městem, koncertů, sportovních a zábavných akcí, karnevalů.

Klimu v Dubrovníku charakterizuje teplý, suchý vzduch v létě a zima je mírná. Vegetace je velmi svěží, subtropická s exotickým rostlinstvem. Jihovýchodně od staré části města je turistické letovisko. Ploče s hotely a plážemi. Západně je Lapad se sportovními hřištmi, hotely, plážemi, promenádami. Severozápadně je grušský přístav a Gruž-díl Dubrovníku. Ekonomika je založena na cestovním ruchu a námořní dopravě. Dubrovník má městský přístav, přístav Gruž a marinu Dubrovník. Letiště se nachází v Čilipima.

V mnohých dubrovnických restauracích a hospůdkách můžete vyzkošet speciální a mezinárodní kuchyni, pro sportovce a rekreativce jsou připraveny hřiště a vybavení pro sportování na pobřeží i na vodě, např.tenis a stoní stenis až po jachtění. Funguje zde i několik fitnesscenter s bazénem, saunou, masážemi, aerobikem, solárií a trenažerery na box a další. Dubrovník je známý kvalitními hotely, z nichž většina se nachází na poloostrově Lapad a v oblasti Ploče, jihovýchodně od Starého Města.

Prosíme počkejte chviličku!