Hvar - Turistický průvodce

GRAD HVAR - Ostrov Hvar, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Hvar je město a přístav na jihozápadním pobřeží stejnojmenného ostrova a je jeho největším městem. Leží v zálivu, s jíží strany jej chrání Pakleny ostrovy, ze severu malé kopečky. Nejnovější díl města se rozvinul kolem pobřeží, okolo hvarského přístavu. Dnes je Hvar jedním z nejnavštěvovanějších turistických letovisek Dalmacie, ale i městem vyjímečného kulturně-historického bohatství. S dalšími většími místy na ostrovu (Stari Grad, Vrbanj, Jelsa a další) je spojen autobusovými linkami, se Splitem, Rijekou, Zadarem, Dubrovníkem a ostrůvky ze souostroví častými trajektovými linkami.

Příjemné podnebí, sluneční paprsky, krásy přírody, různorodá hotelsko-pohostinská a sportovně-rekreační nabídka láká do města turisty v létě i v zimě. Kvůli klimatickým podmínkám se zde rozvinul i léčebný cestovní ruch. Roku 1868, ve Hvaru, Hygienická stanice, se starala o pohodlný pobyt cizinců ve městě. Takto se začal rozvíjet v minulosti cestovní ruch. První hotel císařovny Elizabety byl otevřen roku 1903.

Hvar je hlavním místem nejslunečnějšího dalmátského ostrova, však má 320 slunečních hodin v roce. Známý je příjemným výrazně teplým středomořským klimatem a s mnoho slunečními paprsky. Je zde velmi málo dešťových dnů bez sněhu, v hotelech platí pravidlo, že turistům v hotelu je o polovinu nižší cena pokud prší celý den, pokud začne sněžit neplatí vůbec nic. Přidáme tomu vůni rozmarýnu a levandule, zalesněné pobřeží a významná kulturní nabídka, je jasné proč je Hvar oblíbené turistické letovisko. Pláže jsou skalnaté, podél malých zátok jsou oblázkové pláže.

Hvar má vynikající historické dědictví. Hlídají ho sedm set let staré zdi, spolu s opevněním nad nimi. Pokud se přiblížíte k Hvaru z mořské strany, přívítá vás promenáda ozdobená palmami. Cesta z trajektového přístavu vás dovede na majestátní náměstí, které je nejlepším v Dalmacii. Náměstí dominuje katedrála Sv.Stjepana a rámuje ho palác Groda, rovněž kamenné domy Buraga.

Na severní straně náměstí se nachází Knížecí palác, dnes hotel ,,Palace,,. Městské lodžie byly zničeny při tureckém obléhání, renovované jsou teprve roku 1868, kde se v nich nachází kavárna. Z původního komplexu Knížecího paláce je uchována věž s hodinami. S jížní strany náměstí uzavírá monumentální Arsenál. Na prvním poschodí, roku 1612, je vybudováno první městské divadlo, nejen na samém území Chorvatska, nýbrž v celé Evropě. Samé město olivnila nejen architektura domacích, ale i cizích architektů.

Jako elitní turistická destinace, Hvar nabízí kvalitní a různorodé ubytování v hotelech, apartmánech, pensionech a kempech. Nabízí vám četné možnosti i pro sport i rekreaci. Hřiště pro tenis, stolní tenis, košíkovou, boccacio a půjčovnu pomůcek pro vodní sporty. V restauracích a hospůdkách města Hvar se nabízí rybí speciality, při kterých můžete vyzkoušet výborné, kvalitní hvarské víno.

Veliký význam v chorvatské turistické nabídce mají tradičně-kulturní akce: Hvarské léto (červenec-srpen-září),folklórní a zábavné pořady, také rybářské večery. Ze zvláštních náboženských svátků se slaví svátek Sv.Stjepana papež (2.srpna), spolu s Dnem města, také Sv.Prosper (10.května), Sv.Križ (14.října), Procesí na Velký pátek a další.
Konají se rovněž organizované výlety.

Vegetace je subtropická a bujná (palmy, myrty, agáve, vavřín, rozmarýn, borovice, pínie a další).
Jihozápadně od ostrova Hvar stojí Pakleny ostrovy, dnes jsou známým místem pro potápěče a pro milovníky divoké a kruté přírody, dříve byly přírodním ochraným přístavem samého města. Obzvláště jsou atraktivní pro plavce, protože zde mohou užívat slunce a moře, v opuštěných četných lesnatých zátočinách. ACI Marina Palmižana je umístěna na ostrově Sveti Klement, uvnitř Paklených ostrovů, před samým hvarským přístavem. Má 190 úchytů pro lodě a pravidelné spojení s Hvarem, které je zajištěno taxi lodí. V blízkosti Marine se nachází krásné pláže.

Prosíme počkejte chviličku!