Jelsa - Turistický průvodce

JELSA - Ostrov Hvar, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Jelsa je městečko a přístav v malebné zátoce severního pobřeží ostrova Hvar, nejslunečnějšího ostrova Jadranského moře. Známý je po husté vegetaci a voňavými poli levandule. S obou stran zálivu se nachází zalesněné zátoky, ideální pro odpočinek a koupání. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinařství, olivnářství, rybolov, výrobou lodí, námořnictvím a cestovním ruchem. S okolními vesničkami, je Jelsa spojena místními silnicemi, lodním spojením se Splitem a Bolem na Brači.

Obklopena olivovníky, vinicemi a středomořským rostlinstvem, Jelsa během 13.století jako přístav nedalekého místa Pitve, vesnice vzdálená 3 km od pobřeží, níže od Gozda. ,,Fons vocata lelsa,,, nedaleká bažina byla vlastně zkomolení pojmenování tohoto místa. Dnes Jelse dominují vysoké topoly, velmi neobvyklí jev pro dalmatské ostrovy. V polovině 14.století jsou bažiny vysušeny okolo pobřeží, kde se postupně vybudovalo nové centrum Jelsi.

Kostel Sv.Marie z roku 1535 byl opevněn a velmi úspěšně ubránil místo od turecké invaze, která byla roku 1571. První domy jsou postaveny okolo gotického kostela Sv.Mihovila v Malé bandi na severní straně zálivu. Další vesnice vznikla okolo kostela Sv.Ivana v Polju, který byl v 17.století přestavěn v barokní osmibokou budovu, je příkladem výborné práce z kamenem. Okolo kostela se nacházelo náměstí s renesančními a barokními domy bohatých majítelů lodí z Jelsi.
Opevněný farní kostel Sv.Fabijana a Sebastijana, byl postaven v 16.století, budova je třílodní, pokrytá kamennou válenou klenbou. Jeden z barokních oltářů je prace dřevořezbáře Antonija Porrija. V novém parku je skulptura chorvatského skladatele A.Dobronića (1878-1955) a práce S.Drinkovića. Nedaleko od Jelsi se nachází pozůstatky řecké pevnosti Tor a v lokalitě Crkvica pozůstaky římských staveb.

Jelsa je městečko bohaté turistickou tradicí. První je hotel Jadran, postaven roku 1911. Tato populární turistická destinace nabízí svým hostům různorodé ubytování v hotelech, apartmánech a kempech. Také má velmi dobrou sportovně-rekreační nabídku. Tenisové kurty, tenisová škola, minigolf, boccacio, také vybavení pro vodní sporty a potápěcká škola rovněž nabízí svoje služby. Se známou gastronomickou nabídkou plodů moře a kvalitních chorvatských vín, Jelsa je oblíbenou a hledanou destinací.

V letních měsících se organizují různé kulturní a zábaní akce pod jménem Dani Antuna Dobronića (20. července - 20. srpna). V letních měsících se rovněž otevírá některá kulturní a zábvné zařízení. Proto náměstí a otevřené letní kino nabízí své prostory k pořádání koncertů nebo sborových představení. V hotelových zařízeních na terasách se konají taneční zábavy, hry a představení. Diskotéku naleznete v centru Jelsi. Tradiční oslava vína se organizuje každým rokem, během posledního víkendu v srpnu, kde se nabízí nejlepší chorvatská vína s ochutnávkou domácích gastronomických specialit.

Prosíme počkejte chviličku!