Supetar - Turistický průvodce

SUPETAR - Ostrov Brač, Chorvatsko: Vyberte si destinaci pro letní dovolenou a rezervujte pobyt on-line. Prohlídněte si nabídku měst, míst, zátok a ostrovů s tisíci fotografii.


Supetar je město a přístav na severním pobřeží ostrova Brač, je to jeden z nejatraktivnějších středodalmátských ostrovů. Umístěn v zátoce Sv.Petra, od kterého dostal toto jméno, Supetar se dnes počítá mezi hlavní turistické centra. Hospodářství je založeno na zemědělství, vinařství, olivnářství, zpracování ryb, rybolov a cestovní ruch.

Supetarská zátoka byla osídlena už v neolitické a anické době, tomu svědčí starokřesťanské sarkofágy vedle kostela Sv.Nikoli, na hřbitově pod kterým se nachází pozůstatky jedné římské vily. Na hřbitově se nachází muzeum rodiny Petrinović, s portréty a skulpturami, dílo sochaře Tome Rosandića a několik náhrobků práce Supetranina Ivana Rendiće. Jeho mládí a posledních 11 let života provedl sochař v Supetaru. Studoval v Terstu, Benátkách a Francii, mnozí jej považují za největšího chorvatského sochaře 19.století. Jeho 208 uměleckých děl se nachází v 51. světových městech, ale některá můžeme vidět v umělecké galérii ,,Ivan Rendić,, v budově knihovny, v prvním městě. Před galérii, která se nachází za velikým supermarketem, blízko promenády můžete vidět i Rendićevu skulpturu ,,Alegorie intelektuálce,,. Na stejném náměstí se nachází i kostel Sv.Martina z 18.století, který dnes slouží jako výstavní prostor.

Farní kostel Sv.Petra s velkým schodištěm je postaven na základech třílodní raně křesťanské baziliky z 5.století. Před kostelem se nachází raně křesťanská mozaika ze šestého století. V ní se nachází malby domácího barokního malíře Felixe Tironija jako Madonna se světci a varhany mistra Petra Nakića. Doporučujeme vám návštěvu tohoto místa a dalších objektů jako např. Leroj, zvonice s hodinovou věží, Muzeum farního kostela. Skulptura Sv.Viktora na vchodu do muzea a skulptura Matky Terezi na vchodu do kostelního nádvoří, díla vytvořil sochař Petr Jakšić.

Na cestě ve směru Dolního Humce se nachází kostel Sv.Luke z konce 11.století a začátku 12.století, který představuje jednu z 19 ti zachovalých raně křesťanských kostelíků, které budete moci vidět na ostrově Brači. V okolí Supetaru, mezi vinicemi a olivovníky můžete vidět mnohé přístřešky, vesnické chýše z kamene, kulaté konstrukce s věží. Dnes slouží jako místo pro zemědělské nástroje, ale předpokládá se, že takto vypadaly první domy prahistorického člověka. Podobné konstrukce se mohou najít v celé délce Středomoří, v Istrii (kažuni), na Sardinii i Krétě, v Katalánii, Ligurii, Apulii, v Provence …

Od roku 1827 je Supetar administrativním centrem ostrova, z toho vyplývá architektonický styl z 19.století, zvláštní jsou kamenné domy, které obklopují nábřeží. Supetar vám nabídne bohaté kulturní památky, různorodý sportovně-rekreační program a také autentické ostrovní zábavné aktivity. Na místě se nachází skalnaté a oblázkové pláže, obklopené borovicovými lesy a na některých pláží se nachází i písek. Pobřeží okolo Supetaru, mezi Mircou na západě a Splitske na východě, potěší plavce všeho věku. Různorodé ubytování, pohostinská nabídka, zábavný program, sportovně-rekreační možnosti, Supetar uspokojí vysoko turistický standart.

Prosíme počkejte chviličku!